25 éves a Kassák Múzeum
“Új szerzemények 1991-2001” címmel nyílt kiállítás január közepén a Kassák Múzeumban, ahol negyed százada tartó következetességgel Kassák Lajos irodalmi, képzőművészeti, folyóirat-szerkesztői és mozgalomszervezői munkássága tárgyi emlékeinek megszerzésére összpontosítanak.
A Kassák Múzeum a gyűjteménygyarapítással kapcsolatos tevékenységet immár negyed százada tartó következetességgel Kassák Lajos irodalmi, képzőművészeti, folyóirat-szerkesztői és mozgalomszervezői munkássága tárgyi emlékeinek megszerzésére összpontosítja, ugyanakkor feladatának tartja a múzeum névadójának utóéletét dokumentáló művek legjobbjainak megszerzését is. A műtárgyvásárlásokhoz az anyagi hátteret 1986 óta a Kassák Lajosné végrendelkezésének köszönhetően létrejött Kassák Alapítvány biztosítja. A gyűjteménygyarapítás különleges alkalmai időszaki kiállításaik: egy-egy életmű bemutatásával kapcsolatos fáradozásaikat olykor műtárgyak ajándékozásával viszonozzák a művészek, vagy hozzátartozóik. Több ajándékozást nem előz meg semmiféle „jószolgálat”: a művészek vagy örököseik a Kassák Múzeum virtuális baráti körének tagjaiként egyszerűen átadják, amiről az intézmény munkáját figyelemmel kísérve úgy vélik, hogy oda való.
A legutóbbi évtizedben gyűjteményükbe került képzőművészeti alkotások közül múzeumuk névadójának műveit tartják a legnagyobb nyereségnek. Kassák Lajosné hagyatéki ügyeinek kései lezárása során az 1956-ban festett Óbuda című olajfestmény és az 1960-as években készült kollázssorozat két darabja került társintézmény raktárából hozzájuk. Vásárlás révén szerezték meg egy ismert magángyűjteményből az 1963-ban festett Kompozíció című olajfestményt és a Misilló királysága új kiadásához készített könyvborítótervet. Lossonczy Tamás ajánlásának köszönhetően került gyűjteményükbe néhai Veress Pál festőművész ajándékaként az Alkotás című folyóirat két számának a tipográfus Kassák által készített makettje. Művészettörténeti jelenőségét illetően a legnagyobb értéknek egy korai, ismereteink szerint egyetlen példányban fennmaradt nagy méretű plakát tekinthető, amelyet a múzeum névadója az 1929. október 19-én szülővárosában, Érsekújvárott rendezett szerzői estjéhez tervezett. Kassák reklámművészeti munkásságának e különlegesdarabját Martsa Alajos fotóművész őrizte évtizedeken át, s Martsáné Szűcs Ilona festőművész ajándékozta a múzeumnak.
Képzőművészeti szerzeményeik másik csoportját Kassákról készített portrék alkotják. Bortnyik Sándor rézkarcának hozzájukk került példányát egy ideig a múzeum névadója őrizte, majd a keletkezés után két esztendővel, 1922. március 26-án a Kassán redezett Ma estet követően az előadóművésznőként közreműködő Mácza Jánosnénak ajándékozta. Az ajánló sorokkal ellátott grafikai lapot Máczáék 1923-ban magukkal vitték Moszkvába, s halálukig őrizték. A magyar avantgárd történetének e becses dokumentuma nemrég visszakerült Szlovákiába, s a Mácza család egyik ottanki leszármazottjától sikerült megvásárolniuk. Szintén vásárlás révén sikerült megszerezniük Szigethy István Kassákról fél évszázadon át készített, műfajilag változatos portrésorozatának két darabját, egy korai tusrajzot, és egy kései monotípiát. Antikváriumban bukkantak rá Beck András 1947-ben készített Kassák-plakettjére. Szandai Sándor rézdomborítását Dr. Soós Imre vitte el nekik; Brenner György és Kaján Tibor remek karikatúrái, az érsekújvári Kassák-hagyomány ápolása terén évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozó Luzsicza Lajos két szép rajza, a fiatalon elhunyt Rudolf Hervé két elektrografikája létrehozójuk ajándékaként került gyűjteményükbe. Szandai Sándor Kassák első feleségéről, az előadóművész Simon Jolánról 1936-ban készült fejszobra a Munka-kör két egykori tagja, Simonyi Géza és felesége végakaratának megfelelően lett gyűjteményük része. Ez az ajándék azért is különleges érték, mert mindmáig ez az egyetlen plasztikai ábrázolás Kassák életének legfontosabb szereplőjéről.
A Kassák tiszteletére készült festmények, grafikák, szobrok közül a legkorábbi Vajda Júlia grafikája. A mű 1968-ban Kassák Lajosné felkérésére készült; mivel Klára asszony olajfestményt várt és remélt, a grafika végül alkotójánál maradt. Csaknem három évtizeddel később, a Kassák Múzeumban 1995-ben rendezett Vajda Júlia emlékkiállítás alkalmából a művésznő lánya, Jakovits Vera ajándékaként került a Kassák emlékéhez nagyon is méltó, erőteljes grafika gyűjteményükbe. Kassai kortársai és személyes ismerősei közül a Kanadában élő Bőszin Endre és Marosán Gyula, továbbá a kölni illetőségű Perneczky Géza küldött ajándékul hommage-műveket. Marosán Gyula két olajfestménye és grafikai sorozata azt is érzékelteti, hogy akár egy képzőművész munkásságának határain belül is milyen tág lehetőségei vannak a Kassákról való megemlékezésnek. E lehetőségek sokaságát érzékelteti a Párizsban élő Joseph Kadar megannyi elektrografikája, a szlovákiai Danuta Binderova finoman kimunkált színes krétarajzú kompozíciója, Juraj Bartusz egyetlen erőteljes akcióval létrehozott festménye, Rónai Péter Kassák és Ady szellemét egyaránt megidéző üveg-applikációja s a Budapesten élő Tilless Béla színes faplasztikája. E művek mind alkotójuk ajándékaként kerültek gyűjteményükbe. Alkotója eredeti szándékától függetlenül Kassák emlékét felidéző műnek tekinthető Veress Pál 1986-ban készült Lobogtató című fametszete is, amelyet a művész özvegye ajándékozott az intézménynek. Az 1992-ben a múzeumban rendezett nemzetközi mail art kiállítás alkalmából érkeztek postai küldeményként és e műfaj különleges jellegénél fogva ajándékként többek között az egy-egy ironikus – vagy önironikus – ötlet alapján művek, akciók sorát létrehozó, szervező Endre Tót grafikái, a középületek becsomagolása révén világszerte ismert bolgár-amerikai Christo szignált képeslapjai, Vittore Baroni, Emilio Morandi, Joseph Kadar, Perneczky Géza és mások művei.
Fotógyűjteményük gyarapításának is időszaki kiállításaik voltak legfontosabb alkalmai. Gönci Sándor, Vattay Elemér és Lengyel Lajos munkásságát, továbbá a Kassákról készült felvételeket bemutató tárlataik kapcsán remek fotók sokasága – a fentieken kívül Farkas Tamás, Haár Ferenc, Lucien Hervé, Keleti Éva, Martsa Alajos, Molnár Edit, Rónai Dénes, Szabellédy Géza, Sziklás Mária, Tabák Lajos és Zinner Erszébet művei – kerültek többnyire ajándékként gyűjteményükbe. Különleges érték Vattay Elemérnek a magyar és külföldi szellemi élet nagyjairól készült sorozatából a nekik ajándékozott tizenkét eredeti kópia.
A gyűjteményükbe került kézirat- és levélagyagból Kassák művei a legfontosabb szerzemények: mindenek előtt a Kiáltvány a világ új művészeihez! című írás, a Fernand Léger című költemény, a Blaise Cendrars-ról írott tanulmány, a költőjelöltnek, barátoknak, tisztelőknek írott korai és kései levelek. A könyvek, folyóiratok közül abszolút ritkaság a Marinetti szerkesztette Poesie című folyóirat 1909-ben megjelent első két száma, amely a Központi Antikvárium kirakatából került gyűjteményükbe. Több más korai avantgárd folyóiratszámra és kötetre azonban csak aukciókon, kemény licitálás után, olykor szinte irreálisan magas áron sikerült szert tenniük.
(ArtNet)
Hozzászólás zárolva.