Facebook hozzászólás
428

5 különleges barlang nemcsak profi barlangászoknak

Ma ünnepeljük a Barlangászok világnapját, ami egy szomorú esemény miatt kapott kiemelt figyelmet. A barlangászat azonban egy csodás sport és kikapcsolódás. Kezdők is bátran belevághatnak, szakavatott segítséggel bárki felfedezheti Magyarország barlangjait. Rengeteg csodálatos természeti képződménnyel találkozhatunk, most ezekről mesélünk nektek.

A Szomorúfűz névre hallgató alakzat a Pál-völgyi barlangban (Foto: Wikimedia Készítette: hu:User:Joxy – hu:Kép:Pálvölgyi-barlang_Szomorú-fűz.jpg, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5188822)

Pálvölgyi barlang

A Budai-hegység leghosszabb barlangrendszere. Több mint 7200 méter hosszan tárták fel. 104 méteres mélységével egyedülálló képződmény, ami a profi barlangászok egyik kedvenc helye. A hőmérséklet a barlangban a legmelegebb napokban is 11 fok,  így ha a kánikulában szeretnénk lehűlni, jó program a barlang bejárása. A látogatható szakasz több mint 500 méteres, barlangász idegenvezetők mesélnek a barlang felfedezéséről, kiépítéséről és ha elég bátrak vagyunk, akkor mi is kipróbálhatjuk a barlangászást. Itt is van Színház-terem, ahol a Meseország cseppkőképződményeit csodálhatjuk meg. Láthatunk egy krokodil, egy elefánt alakú sziklaalakzatot, de a barlangban még Hófehérkére és a hét törpére is ráakadhatunk.

Abaligeti-barlang (Foto: Wikimedia Készítette: Kopoltra – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7912646)

Abaligeti-barlang

A különleges cseppköveiről ismert barlangot nagyon sokan gyógyító helynek tartják. Külön meditációs túrák indulnak ide, ahol a 97%-os páratartalmú levegőnek és a benne található gyulladáscsökkentő kalcium-ionoknak köszönhetően gyógyulhatnak a légúti betegségben szenvedők. Az asztmásoknak és az allergiásoknak is kitűnő hely ez a barlang. A sziklák között sétálva a természet élővilágát is felfedezhetjük, az abaligeti Denevérmúzeum is itt található. A kutatók 19 olyan denevérfajt figyeltek meg itt, amelyek csak barlangban telelnek, vagy szaporodnak. Ezek közül időnként a nagy patkósdenevérek és kis patkósdenevérek a kiépített szakaszokon is láthatók. A nagyobb testű emlősök közül a nagy pele nyomait rendszeresen látni a barlang belső részein és nemrég egy vidra család is beköltözött ide a szomszédos horgásztóból.

Csodabogyós-barlang

A Keszthelyi- hegység keleti peremén nyílik a fokozottan védett Csodabogyós-barlang, amely Magyarország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja. Ráadásul a 393 méteres tengerfeletti magasságával egyedülálló. A barlang jelenleg ismert járatainak hossza összesen 6 kilométer, mélysége 136 méter. A járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. A vezetett túrák által érintett szakaszokon, Függőkert, Meseország, sok változatos képződményt figyelhetünk meg.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!