5 dolog, amit érdemes tudni a lézeres olvasószemüveg-kezelésről
Bár sokan nem tudják, az öregszeműség sajnos mindenkit utolér. Egy bizonyos kor felett úgy érezzük, nem lehet elég távol tartani az arcunktól a kedvenc könyvünket, hogy el tudjuk olvasni a sorokat, és sajnos szükségessé válik a fiatalság gondolatát is elűző olvasószemüveg. De feltétlen így kell ennek lennie? Szerencsére nem!
Az olvasószemüveg a legelterjedtebb, de nem a legideálisabb megoldás az öregszeműségre, azaz a presbyopiára. Csak mostanában kezd elterjedni a köztudatban a lézeres olvasószemüveg-kezelés, miközben maga az eljárás már – mondhatni – tökélyre lett fejlesztve. Aki esetleg még nem hallott erről az eljárásról, vagy még gyűjtene pár érvet mellette, az feltétlen olvasson tovább!
-
Aki azt hiszi, hogy őt nem érinti az öregszeműség problémája, téved
A kor előrehaladtával, körülbelül 40 éves kor felett, mindenkit elér a presbyopia, azaz az öregszeműség. Minél idősebbek vagyunk, annál többet veszít a szemlencse a rugalmasságából, ami azért baj, mert minél kevésbé rugalmas, annál nehezebben alkalmazkodik a különböző távolságokhoz. A legtettenérhetőbb példája ennek az, amikor olvasáskor, okostelefonozáskor, gépezéskor úgy érezzük, akármennyire is koncentrálunk, nem tudjuk elolvasni a látott szöveget. Amikor felüti a fejét a probléma, választhatunk, hogy vaksin hunyorgunk és inkább nem olvasunk, vagy készíttetünk egy olvasószemüveget, amit folyamatosan cipelhetünk magunkkal, akárhova megyünk, vagy esetleg megfontoljuk a lézeres látásjavítás lehetőségét, ami gyors, fájdalommentes, és megszabadít a szemüvegtől.
-
Az egyik szem enyhén mínuszos lesz, de ez nem probléma
Az olvasószemüveg-kezelés egy mindkét szemet érintő, lebenyes, femtolézeres eljárás. A lézeres szemműtétek többsége mindkét szemet érinti, tehát ez nem újdonság, az viszont az lehet, hogy a lézer a domináns szemet „nullára”, a nem domináns szemet pedig enyhén mínuszos dioptriára állítja be. Ha most azt gondolja, hogy ez gondot okozhat, olvasson tovább, és megtudja, miért nem lesz így!
-
Az agyunk elsimítja a különbségeket
Tudjuk, hogy az agyunk csodálatos dolgokra képes, de mégis lenyűgöző, amikor konkrét példákkal találkozik az ember. Ilyen például az a tény, hogy a lézeres olvasószemüveg-kezelés során hiába lesz az egyik szem mínuszosra, a másik nullásra beállítva, az agyunk tökéletesen összeilleszti a két képet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az egyik szem a távoli és a közepes távolságban lévő dolgokat látja élesen, a másik pedig a közelieket, viszont az agyunknak ez pont elég ahhoz, hogy a képeket összeillesztve megoldja, hogy minden távolságra jól lássunk.
-
Fontos a szemcsepp
Aki már hallott vagy olvasott a lézeres látásjavításról, tudhatja, hogy a kezelést követően szemcseppet kell használni. Nincs ez másképp az olvasószemüveg-kezelés esetében sem. Az első három hétben gyulladáscsökkentő szemcseppet kell használni, egy másik típusút (az úgynevezett műkönnyet) pedig hozzávetőleg hat hónapig. Ha soknak tűnik az a hat hónap, gondoljunk bele, hogy egy gyors, fájdalommentes műtét és hat hónapnyi csepegtetés akár egy életre megszabadíthat a szemüvegtől. Megéri, nem?
-
Egy ideig tilos szemenként próbálgatni a látást
Mindenki ismeri – ha máshonnan nem, gyerekkorából – az általános látásvizsgálatot, amelynek során az egyik szemet letakarva kell elolvasni, mi van a táblára írva. Ez a módszer egy ilyen vizsgálat során teljesen rendben is van, azonban a lézeres olvasószemüveg-kezelés után ezt nem érdemes próbálgatni! Az agynak ugyanis szüksége van pár napra, amíg hozzászokik az újdonsághoz.
Hozzászólás zárolva.