Facebook hozzászólás
421

5 tévhit a fogamzásgátlókról

Igen sokan nyúlnak fogamzásgátló tablettákhoz a nem kívánt teherbeesés ellen, melyek csaknem 100 %-os védelmet nyújtanak. Bár már jó ideje forgalomban vannak ezek a készítmények, még így is számos tévhit kering a köztudatban velük kapcsolatban. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a leggyakoribbakat szedte össze.

Túl sok hormont tartalmaznak?

A fogamzásgátlóknak ma már igen sok fajtájuk ismert, melyek több, illetve kevesebb hormont tartalmaznak. Vannak ugyanis egy- és több fázisú készítmények, ráadásul olyanokat is piacra dobtak már, melyek csupán progeszteront tartalmaznak (minipill). Tévhit tehát, hogy az összes tablettának magas a hormontartalma, ezért ha mást szeretne, úgy orvosával egyeztetve van rá lehetősége.

Fogamzásgátló tabletták, Kép: pexels
Kép: pexels

Szünetet kell hagyni a fogamzásgátló tabletta szedésekor?

Régebben sokáig tartotta magát az a nézet, miszerint, ha már sok éve alkalmazza az adott készítményt az illető, úgy érdemes olykor kis szünetet tartani, hogy a szervezet „pihenjen”. Azonban ma már ezt a tévhitet próbálják eloszlatni az orvosok, ugyanis nincs bebizonyítva, hogy bármilyen káros hatással jár az, ha valaki nem tart szünetet.

Trombózisom lesz?

– Bár sokat hallani arról, hogy a fogamzásgátlók miatt szenvedett az illető mélyvénás trombózist, ám akinek nincs rá hajlama, annak nincs mitől félnie. Hogy kiderüljön, hogy kinél áll fenn fokozott trombózishajlam, azt egyszerű vérvétellel meg lehet állapítani (trombofília szűrés). Ha fokozott a trombózis-készség, úgy más fogamzásgátló módszert szükséges választani – figyelmeztet dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Gyógyulj ki a hüvelygyulladásból!
Szinte minden nő találkozik vele élete során, mégis igen kevés szó esik róla. A hüvelygyulladás nemcsak kellemetlen, hanem visszatérő is lehet, ezért mielőbbi orvosi kezelést igényel. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza segít eligazodni.

Meghízom a tablettáktól?

Az egyik legfőbb tévhit az, hogy a fogamzásgátló tablettáktól meg lehet hízni. Pedig számtalan tanulmány bebizonyította már, hogy egyedül a készítménytől nem következhet be változás a testsúlyban. Ha mégis, az vagy az életmódnak tudható be, vagy pedig annak, hogy a magasabb ösztrogéntartalmú szerek vízvisszatartást okozhatnak – ebben az esetben konzultáljon orvosával, és ha lehetséges, térjen át egy másik tablettára!

Szoptatás alatt nincs szükség fogamzásgátlásra?

Általános tévhit, miszerint a szoptatás időszaka alatt nem lehet teherbe esni. Pedig ugyanúgy megtörténhet (főleg, ha már kevesebbet szoptat valaki), éppen ezért ekkor is szükség van fogamzásgátlásra. Azonban a nőgyógyász felhívja a figyelmet arra, hogy nem mindegy, ki mit szed, mivel szoptatás alatt csak gesztagént tartalmazó fogamzásgátló tabletta szedhető, mert annak nincs káros hatása.

(Forrás: Nőgyógyászati Központ)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!