5+1 tipp a környezettudatos otthon kialakításához
Manapság a csapból is a környezettudatosság folyik – ám ez nem egyenlő azzal, hogy már mindent tudunk is a témáról. Ha többet tennél a környezetért néhány újrahasznosított PET-palacknál, vagy csak szeretnél tájékozottabb lenni a témában, cikkünk neked szól!
Alapfogalmak: újrahasználás vs. újrahasznosítás
Ha jobban meg szeretnénk érteni, miben is rejlik a környezettudatosság lényege, célszerű megkülönböztetni egymástól két fontos fogalmat: az újrahasználást és az újrahasznosítást. Ugyanis a kettő élesen eltér egymástól! Az újrahasznosítás azt a folyamatot takarja, amelynek során a szelektív kukákba bedobott hulladékból nyersanyag, később pedig új tárgy válik.
Az újrahasználás pedig, amikor új funkciót adunk egy tárgynak. Utóbbit otthonunkban számos alkalommal megtehetjük, ám természetesen az újrahasznosítást is célszerű gyakorolnunk, ha olyan terméket veszünk, amelyet csak műanyagba csomagolva tudunk beszerezni. Mindemellett pedig fontos, hogy lakásunk energiafogyasztására is jobban odafigyeljünk; így lehet igazán környezetbarát az otthonunk.
5+1 gyakorlatias ötlet egy környezetbarát otthonért
- Régi-új bútorok
Ha elkopott, ki ne dobd: avítt, esetleg hibás bútoraidat egy vidám árnyalatú festékkel vagy néhány érdekes mintával teljesen felfrissítheted! Ha így teszel, számos fát megkímélhetsz a kivágástól, hiszen nem kell lecserélned megunt bútoraidat. - Egy modern megoldás: a napelem
Ha családi házban élsz, az energiatermelés, fűtés korszerűsítése talán már a te fejedben is megfordult. Ha szeretnél hosszú távon is csökkenteni a villanyszámlád költségein, fontold meg egy napelemes rendszer kialakítását a háztetődön! Hogy pontosan milyen napelemes rendszerre lenne ideális számodra – a villanyszámlád összege alapján -, már pofonegyszerűen kiszámíthatod egy napelem kalkulátor segítségével. - Energiatakarékos izzók, gépek, berendezések
A LED-izzók hasznossága ma már szinte megkérdőjelezhetetlen: hiába tűnik elsőre drágábbnak, megspórolhatunk vele akár nagyobb összegeket is hosszú távon. Ha pedig éppen elromlik a hűtőnk vagy a mosógépünk, az új megvásárlásánál már érdemes figyelnünk a fogyasztására. A leginkább környezetbarát osztályba tartozó háztartási gépek az A+ besorolásúak.
- Csak csínján a vízzel!
Hányszor hallhattuk gyerekként, hogy “zárd el jól a csapot vagy “ne folyasd feleslegesen a vizet!” ? Szüleinknek igaza volt: ha nyitva hagyjuk akárcsak percekre is a csapot, miközben fogat mosunk, máris több liter vizet elpazarlunk. Ha pedig ezt napi többször is megismételjük, az már több tíz liter tiszta víz elpocsékolása. Ugye te sem szeretnéd ezt? - Biztos, hogy mindig jobb az új?
Eltekintve attól, ha egy tárgy tényleg abszolút javíthatatlan, célszerű elgondolkodnunk rajta, nem kaphatna-e valamilyen más, értékes funkciót. Egy törött fülű kancsóból például nagyszerű váza, egy üres üvegtégelyből szuper mécsestartó, az erősebb műanyag húsos/salátás dobozokból pedig masszív tárolóedény válhat.
+1. Növényeket mindenhová!
A növények nemcsak hangulatosabbá teszik, hanem egészségesebbé is varázsolják otthonunkat és annak levegőjét. Bár ez elsőre nem hangzik megfogható gazdasági haszonnak, gondoljunk csak bele: ha minden nap tiszta levegőt szívunk, kevesebbet leszünk betegek – ebből kifolyólag nem kell annyi pénzt költenünk gyógyszerekre. Szuperül hangzik, nem? Hogy ez valóban így legyen, érdemes beszereznünk egy-egy cserepes növényt minden helyiségünkbe.
Reméljük, tippjeink közül hasznosnak találsz néhányat, és sikerrel alkalmazod majd őket otthonodban. A fent felsorolt példák azonban csak a jéghegy csúcsai. Ha jobban érdekel a téma, ma már szerencsére számtalan környezetbarát tippet találsz az interneten: az ökomosószertől kezdve a régi ruháid átszabásáig végtelen a lehetőséged, hogy te is tehess valamit, hogy egy élhető bolygót hagyjunk hátra gyermekeinknek, unokáinknak.
Hozzászólás zárolva.