Facebook hozzászólás
948

Természetes megoldás nem kizárólag asztmásoknak

6 csodanövény, ami megtisztítja a levegőt a lakásban

A légszennyezettség civilizációnk már-már megszokott részévé vált, az autók, a gyárak által kibocsátott, a légkörben keringő apró részecskék gyerekeknél, és felnőtteknél egyaránt asztmát, allergiás náthát, és más légúti rendellenességeket válthatnak ki. Létezik néhány természetes módszer arra, hogy otthonunk levegőjét drága légtisztító berendezések nélkül is tisztává és egészségessé varázsoljuk. Kezdő lépésként szerezzük be ezt a 6 szobanövényt.

Bármennyire is próbálunk odafigyelni otthonunk levegőjére, sajnos nem tudjuk kizárni a lakásunkba bejutó polleneket, a kinti levegőben keringő káros anyagokat, vagy az autók által kibocsátott kipufogó gázokat. Friss levegőre szükségünk van, a légtisztító berendezések nagyon drágák, és sokszor csak a helyet foglalják. Alkalmazzunk ilyen esetekben inkább természetes megoldásokat és válasszunk olyan növényeket a lakás minden helyiségébe, amelyek kitűnően tisztítják a levegőt, kiszűrve belőle a káros anyagokat.

Tarka sárkányfa – Dracaena marginata

A sárkányfa egy rendkívül kedvelt szobanövény, nem véletlenül. A két méter magasságot is elérő növény kiszűri a benzolszármazékokat a levegőből. Ez a kémiai vegyület főként műanyagok gyártásánál, gyanták és szintetikus szálak előállítása során kerül a levegőbe, viszketéssel és kiütésekkel járó  bőrallergiát okozva. A sárkányfa igényli a fényt, de nem a tűző napot, nem kell túl sok vízzel öntözni. Nappaliban tökéletesen elvégzi a levegőtisztító feladatát.

Rákvirág – Aglaonema

Foto: Wikimedia

 

A rákvirág azon kevés növény egyike, ami a NASA által ajánlott légtisztító növények listáján is megtalálható.  A rákvirág levelei a benzoltól és a formaldehidtől tisztítják meg a levegőt. Ezek a vegyületek jelentős veszélyt jelenthetnek az emberekre nézve. A rákvirág kedvelt levéldísznövény, lakásokban, közintézményekben, vendéglátóhelyeken nagyszerű dekorációként szolgál, miközben hozzájárul a tiszta levegő fenntartásához. Szereti a párás helyeket, de sötét és árnyékos helyiségben is meglepően jól fejlődik.

Szobafikusz – Ficus elastica

A köznyelvben csak szobafikuszként emlegetett növényt kemény, műanyagszerű leveleiről tudjuk könnyen felismerni. Természetes  élőhelyén 25-30 méter magasra is megnőhet, a lakásban tartott szobafikusz is hamar elérheti az 1,8 méteres magasságot, és a helyesen gondozott fikusz évente akár fél métert is nőhet. Levelei csodásan tisztítják a szoba levegőjét, félárnyékos helyen érzi jól magát.

Szobapáfrány – Nephrolepis exaltata

Foto: Wikimedia

 

Ez a növény szinte alig igényel gondoskodást, ugyanakkor nagyon hatékony a levegőben található szennyezőanyagok kiszűrésében. A szén-dioxidon kívül olyan káros anyagokat is kiszűr a levegőből, mint például a xilol. Páfrányokból több különböző levelű faj is létezik:  hullámos, ráncolt, illetve indákkal rendelkező változatokat is találhatunk.

Anyósnyelv (Sansevieria)

Az anyósnyelv igazán hálás szobanövény, majdnem elpusztíthatatlan. A növény az agávefélék családjába tartozik, és a modern lakások kedvelt dísznövénye. Az anyósnyelv sárga szélű változata (Sansevieria trifasciata) a levegőben lévő káros anyagokból a triklór-etilént és a benzol mennyiségét jelentősen csökkenthetik.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!