6 érdekesség az evolúcióelmélet atyjáról
Charles Darwin születésnapján, február 12-én, a tudományt ünneplik világszerte. A jeles nap alkalmából a Spektrum a Ki volt Charles Darwin? című műsorral tiszteleg az evolúcióelmélet atyja előtt. A filmből számos meglepő dologra derül fény a tudós fiatal éveiről, a világkörüli hajóútjáról és magánéletéről.
Több mint 20 évet várt úttörő könyve kiadásával
A HMS Beagle fedélzetére 23 éves korában kapott meghívót, így lett részese az elsősorban Dél-Amerika természetföldrajzát kutató expedíciónak. Öt éven át tartó világkörüli útjáról 1836-ban tért haza. Felbecsülhetetlen értékű felfedezésekkel gazdagodott, melyek hozzájárultak az evolúciós és a természetes kiválasztódás elméletének fejlesztéséhez, A fajok eredete mégis csak 1859-ben jelent meg.
Majdnem pap lett
Apja kedvéért beiratkozott az orvosi egyetemre, de mivel iszonyodott a vér látványától, képtelen volt végignézni a műtéteket. Ezért titokban átiratkozott a természetrajz szakra. Apja viszont hamarosan inkább a teológia felé terelte, mondván, így még lehet belőle valamire való ember. Darwin nem érezte elég erősnek a hitét ahhoz, hogy pappá váljon, és bár remek eredménnyel végzett, végül mégis visszatért a geológiához.
Pro és kontra listát írt a házasságról
Az érzelmeket mellőzve, észérveket sorakoztatott fel a házasság mellett és ellen. A „mellette” oszlopban szerepeltek a gyerekek, az állandó társaság, vagy a „jobb mint egy kutya” érvek. A „kontra” alá kerültek a Darwin szerint házasságban nem létező fogalmak, így a „szabadon jönni-menni bárhová” vagy az „okos férfiak klubokban való társalgása”. Végül hamarosan elvette első unokatestvérét, Emma Wedgwoodot.
Imádta az egzotikus állatokat – a tányérján is
Darwin nemcsak tanulmányozott, de előszeretettel fogyasztott is egzotikus állatokat. Fiatalon egy gourmet klubot alapított, ahol a többi közt a héját és a bölömbikát is megkóstolták, de később a hajós tanulmányútján megkóstolta a tatut, a struccot, sőt a pumahúst is.
Egy sor betegségben szenvedett
A hajóútról hazatérve megromlott az egészsége. A kimerültségen túl számos kór és fertőzés tünetei gyötörték. Többek között ekcéma, kóros hányás, fejfájás, és szívritmuszavar is megkeserítette életét. Egyes szakértők szerint Darwin halálát a Chagas-kór okozta, amely a szív ingerületvezető rendszerét károsítja, minek eredményeként kaotikus ritmuszavar alakul ki.
A Westminster Apátságban nyugszik
Halálát követően családja abban a kis faluban szerette volna eltemetni, ahol utolsó 40 évét töltötte. Barátai és kollégái azonban úgy vélték, Darwinnak a legnagyobb tudósok közt a helye, így egy héttel halála után John Herschel és Isaac Newton mellett helyezték örök nyugalomra a londoni Westminster Apátságban, 1882-ben.
Ha többet is szeretnél tudni az evolúcióelmélet atyjáról, nézd a Spektrumon a Ki volt Charles Darwin? című filmet vasárnap 16 óra 55 perctől.
Hozzászólás zárolva.