NEM VÁRHATÓ BÉREMELÉS
A cafeteria lehet a kompenzáció
Erősen visszaesett a fizetésemelésben gondolkodó kis- és középvállalkozások aránya. Az előző negyedévben még a cégek 70 százaléka tervezett béremelést, jelenleg mindössze 40 százalék. Ami ennél is rosszabb, hogy 12 százalékra nőtt a csökkentésben gondolkodók aránya. Összességében a keresetek stagnálása lesz jellemző a következő időszakra. A munkaadók közel fele tervezi, hogy cafeteria juttatással egészíti ki a dolgozók fizetését.
A KSH legfrissebb adatai alapján idén májusban 9,4 százalékkal, 398 800 forintra nőtt a bruttó átlagkereset az előző év azonos időszakához képest. A keresetnövekedés lendülete megtörhet a következő egy évben, ugyanis jelentős változás várható az átlagfizetésekben. Az előző negyedévhez képest 28 százalékponttal kevesebben, a hazai cégvezetők 42 százaléka tervezi csak a bérek növelését, és a kkv-k közel fele (45 százalék) nem tervez munkabért érintő változással a következő egy évben. Emellett jelentősen növekedett azok aránya, akik keresetcsökkenésben gondolkodnak.
A mezőgazdasági cégeknél nőhet fizetés
A bérezési szándék a cégek méretét tekintve, valamint szektoronként is eltérő képet mutat.
Legkevésbé a mikrovállalkozások (39 százalék) és a szolgáltatási szektorban (38 százalék) tevékenykedő cégek vélik reálisnak a bérek növelését. Csak a mezőgazdaságban nem esett vissza drasztikusan a fizetésemelést prognosztizálók aránya, a cégek 58 százaléka számol vele.
A cafeteria rendkívül népszerű
Továbbra is népszerűek a cafeteria juttatások, ugyanis az előző negyedévhez képest 6 százalékponttal nagyobb arányban, a cégek majdnem fele (45 százalék) tervez valamely formájával. A jelenleginél magasabb érték (53 százalék) utoljára a 2019-es cafeteria szabályozás előtt, 2018. negyedik negyedévében fordult elő.
A cafeteria elemeket tekintve a munkába járás költségtérítése annak ellenére a legnépszerűbb, hogy 2019-től már jövedelemként adózik: közel minden negyedik cég (22 százalék) alkalmazná ezt a formát a következő egy évben.
Az étkezési hozzájárulás SZÉP Kártyán, valamint a SZÉP Kártya szabadidő cafeteria elemek kedveltsége kis mértékben emelkedett az előző negyedévhez képest: az étkezési hozzájárulás 8 százalékról 11 százalékra, a szabadidő és szálláshely pedig 5-ről 7 százalékra.
A SZÉP Kártya népszerűsége akár tovább is nőhet, nagyrészt
a kormányzati intézkedések következményeként. Ennek keretében többek között megszüntették a SZÉP Kártya juttatások után fizetendő szociális hozzájárulási adót az év végéig, valamint a versenyszférában 450 ezerről 800 ezer forintra emelték meg a kedvezményes adózással nyújtható SZÉP Kártya juttatás keretösszegét.
Hozzászólás zárolva.