A cigaretták többségét otthon sodorják. Miért?…
A jelenlegi helyzet szerint már minden 4. elszívott cigaretta kézzel, „sodrós dohányból” készül Magyarországon. Az ok egyszerű: a sodrós cigi adótartalma alacsony, és kevésbé is emelkedik, mint a dobozos társaié.
Mindemellett az elmúlt évben a romló gazdasági helyzettel párhuzamosan (és részben annak köszönhetően) drámai változás zajlik le a hazai dohányzási szokásokban. Bár a sajtóban megjelentek olyan hírek is, hogy csökken a magyar dohányosok száma, igazából csak az elszívott cigaretták száma csökkent a dohányzok szokásainak megváltozása miatt.
Ahogy emelkedik a cigaretta ára (és/vagy csökken az érintett jövedelme), úgy keresik a dohányzók az egyre olcsóbb megoldásokat. Hosszú évek óta folyamatosan emelkedik a sodrós dohány piaci súlya a dohánytermékek piacán, és immár minden 4. szál elszívott cigarettát kézzel készítenek. Ennek hosszú távú következményei, így a COPD kialakulásához történő „hozzájárulásuk” kiszámíthatatlan.
Az adatok szerint a kézi készítésű cigarettával negyedével több füst kerül a tüdőbe, ráadásul a dohányosok ilyenkor jellemzően nem használnak füstszűrőt, így a füst mindenféle minimális szűrés nélkül kerül a tüdejükbe. A dobozos cigi tartalma ellenőrzött, a nikotin, kátrány és szénmonoxid kibocsátás kötelezően szerepel a dobozokon, a sodrós dohányt szívóknak viszont fogalmuk sincs arról, hogy mennyi káros anyagot visznek be a szervezetükbe. (Ráadásul, ha a dohányos maga készíti el a cigarettáját, előfordulhat, hogy a „gyártástechnológia” tökéletlensége okán (pl. túl tömör, túl laza cigaretta) a káros égéstermékek mennyisége is megváltozik.)
A sajtóban már többször megjelent adatok szerint 2005-ben egy doboz átlagos cigi adótartalma 318 forint volt, az ugyanennyi cigi előállítására alkalmas sodrós dohányé pedig 108 forint volt. Azóta ugyanennek a cigarettának az adótartalma 421 forintra nőtt, miközben a sodrósé csak 169 forintra. Nem javít a helyzeten a tervezett jövedéki adó módosítás sem, mert bár a különbség nem nő tovább, a dohánytermékek általános drágulása mellet ez az adóelőny fennmarad.
Jelenleg már ott tartunk, hogy sodrós dohányt szívni olcsóbb, mint a feketepiacon megvenni a cigit!
Az OKKE értetlenül szemléli, hogy a sodrós cigi adótartalma alacsony, és kevésbé emelkedik, mint a dobozosé, miközben folyamatosan arról lehet hallani, hogy nincs elegendő pénz az egészségügyre. Abszurdum, hogy a magyar állam „adókedvezményekkel” preferálja azt, ami hosszabb távon károsabb, így költségesebb is, miközben plusz bevételekről mond le.
Hozzászólás zárolva.