Facebook hozzászólás
736

Itt az új esztendő, de semmi sem változik?

A depresszió nem tűnik el az óévvel!

Sokan vannak, akik egyre kiábrándultan ébrednek ezekben a napokban, mert az a hit és vágy, hogy az új esztendő változást hoz majd, nem igazolódott be. Egy depresszióban szenvedő beteget ez még mélyebbre lökhet, ezért figyeljünk rájuk, figyeljünk magunkra jobban – és forduljunk orvoshoz!

Az öngyilkosságnak is vannak rizikófaktorai, ilyen például, ha a családban már előfordult öngyilkosság, vagy ha maga a beteg már korábban is megpróbált véget vetni az életének. Az öngyilkosságot elkövetők 65-80 százaléka szenved depresszióban. Nagy felelősség hárul a környezetre is, a családtagok, barátok apró jelekből is következtethetnek arra, ha a major depresszió már annyira súlyos, hogy a beteget a halál gondolata a foglalkoztatja: végrendeletet ír vagy búcsúzkodni kezd szeretteitől. Az életkor illetve a nem is befolyásoló tényező lehet, hiszen a major depresszióval összefüggésben elkövetett öngyilkosság a középkorúakat (45 és 50 között) és az időseket (75 év felett) érinti leginkább, 75-78 százalékuk pedig férfi.

A társadalom és a szűkebb környezet hozzáállása és figyelme mellett nagy feladat hárul a pszichiáterekre és az egészségügyi intézményrendszerre. Úgy az orvosok, mint az ellátórendszer többi tagjának feladata, hogy minél több betegnek nyújtsanak megfelelő terápiát. Fontos szerepe van a lelki segítséget nyújtó telefon-szolgálatoknak is, melyek a megfelelő szakemberhez irányítják a beteget.

Ez a szám bármely szolgáltatótól ingyen hívható: 116-123!

„A kevésbé súlyos betegek képesek arra, hogy felismerjék a tüneteket. Ezért is fontos a megfelelő tájékoztatás, hiszen ha egy major depressziós beteg látja a tünetek listáját, be tudja azonosítani, melyeket tapasztalta már magán. Más a helyzet a súlyos betegekkel, akiknél már hiányzik a betegségtudat, és annyira erős az önvád és az öngyilkos hajlam, hogy nem képesek reálisan megítélni magukat és tüneteiket” – mondta el Prof. Dr. Rihmer Zoltán, majd hozzátette: „A terápia akkor a leghatékonyabb, ha gyógyszeres kezelést és pszichoterápiát is kap a beteg. A kezelés megkezdése után szigorú orvosi kontroll mellett 6-8 hónapig kell szedni a felírt antidepresszánst. A gyógyszer hatása már 2-3 héten belül érezhető, de sajnos a betegek fele 1-2 hónapon belül abbahagyja a kezelést. Ez nagy hiba, hiszen ebben az esetben kiújul a betegség. A depresszió a betegek 80 százalékánál így is – akár évek múlva – visszatér, sőt a betegek 20 százalékánál krónikus betegséggé válik, és bár változó intenzitással, de jelen van az életében.”

Az antidepresszánsok nem okoznak függőséget Fotó: Pixabay
Az antidepresszánsok nem okoznak függőséget!         Fotó: Pixabay

Hazánkban az utóbbi 35 év alatt 65 százalékkal csökkent az öngyilkossági halálozás. Bár ez a csökkenés nem vezethető vissza egyetlen okra, vizsgálatok igazolják, hogy mindenütt a világon a depressziók koraibb, kiterjedtebb és eredményesebb kezelése meghatározó tényező az öngyilkossági halálozás csökkenésében.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!