A fájdalmas menstruáció valójában egy betegség!
Sok nő szinte észre sem veszi, ha menstruál, azonban nők milliói szenvednek havonta a menstruáció okozta fájdalmaktól. Ezeket a nőket a dysmenorrhoea betegsége kínozza. Ez görögül annyit jelent, hogy menstruációs zavar, ami erős görcsökkel jár. Sajnálatos módon sok orvos ezeket a panaszokat nem veszi komolyan, de akik ezt átélik, azok tisztában vannak a probléma jelentőségével.
Évezredek óta kezelik ezt a betegséget, de még egyetlen egy átfogó elmélet sem született arról, hogy vajon, mi okozza. A nők többsége úgy tekint erre a fájdalomra, mint a nőiesség természetes megnyilvánulására, és zokszó nélkül viseli. Sok kultúrában a nőiség „átkának” tartják, minden nő büntetésének azért a bűnért, amelyet Éva a Paradicsomban követett el.
A fájdalmas menstruáció nem minden nőnél jelentkezik, akiknél viszont igen azok minden hónapban a kínok-kínját élik meg egy héten kersztül. A kutatók ezt természetellenesnek tartják, és dysmenorrhoea betegségnek nevezik.
A tudomány megkülönböztet elsődleges és másodlagos dysmenorrhoea -át. Az elsődlegesnél nem áll fenn alapbetegség, azonban a másodlagosnál a dysmenorrhoeát okozhat kismedencei fertőzés, alkati rendellenesség vagy szervi elváltozás, de méhen belüli fogamzásgátló eszköz is. Az elsődleges dysmenorrhoea okát mai napig nem tudják az orvosok megállapítani, pedig ez az egyik leggyakoribb betegség a nők körében.
Az elsődleges dysmenorrhoea legfőbb tünetei igen változatosak, a közvetlenül menstruáció előtti, heves hasi görcsöktől kezdve az egész vérzést végigkísérő erős görcsökön át a hasmenésig. Felléphetnek kismedence-táji fájdalmak, haspuffadás, mellérzékenység, lehangoltság, ingerlékenység, fejfájás, hátfájás, hányinger, hányás és ájulási rohamok is. A fájdalom a kismedence tájáról kisugározhat az ágyékra és hátra is. Egyes nőket minden tevékenységben megbénít a menstruáció első pár napja.
Kutatók tudományosan igazolták, hogy közvetlenül a menstruáció előtt a prosztaglandin szintje annyira megnő a szervezetben, hogy a méhizmokban görcsöket idéz elő, és ez okozza a fájdalmat. A dysmenorrhoeában szenvedő nők szervezete pedig, nagy mennyiségű prosztaglandint választ ki a menstruáció ideje alatt, és az váltja ki az előbb felsorolt tüneteket
Ma már azonban léteznek olyan kezelések, amelyek megakadályozzák a túlzott prosztaglandin-termelést, és ezzel csökkentik a fájdalmas tüneteket. Vizsgálatok bebizonyították, hogy a nők 70-90 százalékánál teljesen vagy részlegesen megszüntetik a panaszokat ezek a gyógyszerek.
Hozzászólás zárolva.