Facebook hozzászólás
253

A fájdalom megöli a lelket!

Világszerte egyre több ember szenved a legkülönbözőbb fájdalmaktól. Időközben a migrén és feszülő fejfájások igazi népbetegséggé váltak. A fejlett ipari országokban már minden harmadik ember hátfájásban szenved. Az izület-, csont-, izom- vagy sebfájdalom egyre több embert érint.

A fájdalmak sokféleképpen jelentkezhetnek. Létezik éles vagy tompa, hasogató vagy nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, nyomó, szorító fájdalom. A fájdalmak lehetnek múlók és hosszantartók, azaz – orvosi kifejezéssel – heveny és idült típusúakkal.

A fájdalmak helyileg jelentkezhetnek a bőrön, izmokban, az izületekben, a csontokban, a gerincben, a koponyában, halántékon. A hirtelen jelentkező, akut fájdalmat általában éles, égető, de mindenképpen intenzív fájdalomnak érzi az ember. A krónikus fájdalmak általában tompán fájnak, sajognak, vagy valamilyen nyomásra hasonlítanak.

Bár az emberek fájdalomtűrő képessége változó, s – bár a fájdalomérzet mindig szervi okokra vezethető vissza – a léleknek is fontos szerepe van a fájdalomérzet erősségének érzékelésében, és a fájdalommal történő megküzdésben.

Van egy régi közmondás, miszerint a fájdalom megöli a lelket. A tartós fájdalomtól szenvedő ember elveszíti tartását, méltóságát, életkedvét, életminőségét. Az egyéni tapasztalat és a közvélemény szerint is, a legkínzóbb fájdalmat a daganatos és a mozgásszervi betegségek okozzák. Különösen azokhoz a daganatos betegségekhez társul tartós, kínzó fájdalom, amelyek a csontozatot érintik. A mozgásszervek betegségei közül az izületi, reumatikus betegségek, valamint a balesetek járhatnak tartós és erős fájdalommal.

A fájdalomcsillapítás hosszú ideig a gyógyításban háttérbe szorult. A speciális fájdalomterápia a 6o-as években alakult ki Amerikában. Az elmúlt évtizedekben Európában, sőt Magyarországon is megjelentek a fájdalomorvoslásra specializálódott fájdalomambulanciák.

A fájdalomterápia egy interdiszciplináris szakma, a különféle szakorvosok (ortopédusok, reumatológusok, belgyógyászok, ideggyógyászok, onkológusok, traumatológusokkal, fájdalomspecialisták) együttműködését feltételezi és igényli.

Ma már szerencsére az orvosok közül is egyre többen képviselik azt a nézetet, hogy a fájdalommal küszködő betegeknek meg kell kapniuk az élhető életet biztosító kezeléseket.

A fájdalomcsillapítás fontosságára, vagyis a beteg emberek méltóságának megőrzésére kívánja felhívni a figyelmet az „Együtt a fájdalom ellen” elnevezésű akció, amelyet a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Reumabetegek Egyesülete együtt hirdetett meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!