A fertőzések terjedésének oka
Az EASAC jelentése részletesen foglalkozik az újonnan megjelenő és gyorsan terjedő betegségekkel, külön is említve Romániát és Magyarországot, hiszen ezen államokból jelentették tavaly a nyugat-nílusi vírus felbukkanását.
Az EASAC ajánlásai
A járványok nem kezelhetők az egyes nemzetállamokban elkülönülten – figyelmeztetnek az európai testület szakértői. Az EASAC úgy véli, hogy az Európai Unió kulcsszerepet játszik a fertőzések hatékony megállításában és leküzdésében, ezért a jelentés számos intézkedés bevezetését javasolja a legújabb tudományos eredmények széles körű hasznosítására és a korszerű tudás elterjesztésére.
Az elsődleges feladat a kórokozók terjedésének jobb megértése, a megfigyelőállomások tevékenységének jobb összehangolása. A felfedező kutatások erőteljesebb támogatása szükséges, hiszen ezek vezethetnek el az eljövendő fertőzések hatékonyabb kezeléséhez. A felfedező kutatások támogatása mellett folyamatosan oktatni és képezni kell a fiatal tudósokat a felfedező kutatások folytatásának módszertanára. Elengedhetetlen az ipari újításokat korlátozó akadályok lebontása is.
A közegészségügyben az EASAC az új kórokozók kiszűrésére irányuló új módszerek bevezetése, a kiemelten veszélyeztetett lakossági csoportok meghatározása és figyelemmel kísérése, valamint a közegészségügyi és az állategészségügyi tevékenységek jobb összehangolása mellett foglal állást.
A jelentés szerzői ugyancsak sürgetik a klinikai vizsgálatok engedélyezésének és szabályozásának egyszerűsítését, szorosabb együttműködést szorgalmazva az egyes tudományágak művelői között, hangsúlyozva a mikrobiológiai továbbképzések jelentőségét is.
A döntéshozók számára az EASAC azt javasolja, hogy az EU illetékes intézményei kapjanak több felhatalmazást a fertőzések megfigyeléséből adódó intézkedések bevezetésére. A nemzeti oltási stratégiák nagyobb összehangolása is kulcsfontosságú.
Az EASAC üdvözli, hogy az Európai Bizottság kiemelten fontosnak tartja a kialakult fertőzések kezelését, és jelentős szerepet tulajdonít ezek leküzdésében az új technológiáknak. Az elemzők hozzáteszik, hogy a jövőben a hatékonyabb együttműködés, a veszélyek felmérése, a kórokozók azonosítása és figyelése, fejlettebb diagnózis, jobb kezelési módok és új oltások szükségesek a megbetegedések előfordulásának visszaszorítására. Az egészségpolitika felelőseinek az ellenőrzés javítását és a terjedés megállítását kell előtérbe helyezniük.
Az EASAC szakértői aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy az általános európai vélekedés szerint a fertőzések elsősorban a fejlődő országok lakosait fenyegetik. Az európaiak meggyőződése, hogy a fejlett országokban megoldották a járványokkal összefüggő gondok nagy részét. A közelmúlt világjárványai – a SARS (atípusos tüdőgyulladás) és a H1N1 (madárinfluenza)– azonban jól mutatják, hogy ez a szemlélet a 21. században túlhaladott.
Hozzászólás zárolva.