Facebook hozzászólás
113

A gyerekek és a közlekedés

Évente sok gyermek sérül meg közúti balesetben. Különösen sötétben és szürkületkor nehéz észre venni őket, főleg, ha egyedül közlekednek. Fényszóró (reflektor) használata esetén az autó vezetője 100-150 méter, tompított fényszóróval pedig, csupán 30-40 méter távolságból észleli a gyalogosan, vagy kerékpárral úton lévő gyermekeket. Fényvisszaverő anyag viselése akár ötszörösére is növelheti az észlelési távolságot.

Elkezdődött az iskola. Ám beletelik még néhány napba, míg a gyerekek felveszik azt a komoly, fegyelmezett stílust, ami az iskolába járáshoz kell. A nyári élmények hatása lassan múlik, a tanítás végén, mint a karámból kiszabadult csikók zúdulnak ki az iskola kapuján. Ezért is találkozni az utóbbi években egyre több iskola környékén rendőrökkel, polgárőrökkel, akik arra vigyáznak, hogy a gyerekek óvatosabbak legyenek. Az autósokat pedig jelenlétükkel is lassításra késztessék, figyelmeztetve őket, hogy mostantól az iskolák környékén óvatosabban vezessenek, bármikor felbukkanhatnak óvatlanul közlekedő gyermekek. (A közlekedési tábla sajnos már sokszor nem elég figyelmeztető jel.)

A napokban azonban az ország számos iskolája előtt a rendőrök és a polgárőrök egy kis tájékoztató lapot és egy fényvisszaverő reflexet is kiosztanak mintegy 50 ezer gyereknek.

Évente sok gyermek sérül meg közúti balesetben. Különösen sötétben és szürkületkor nehéz észre venni őket, főleg, ha egyedül közlekednek. Fényszóró (reflektor) használata esetén az autó vezetője 100-150 méter, tompított fényszóróval pedig, csupán 30-40 méter távolságból észleli a gyalogosan, vagy kerékpárral úton lévő gyermekeket. Fényvisszaverő anyag viselése akár ötszörösére is növelheti az észlelési távolságot. Észak-Európában, ahol nagyon sokat van sötét, a fényvisszaverők használata megszokott. Magyarországon ezek a segédeszközök még nem terjedtek el, holott használatukkal sok esetben elkerülhetők lennének a balesetek.

A Henkel Magyarország az Európai Unió Európai Útbiztonsági Okiratának szellemében a Magyar Vöröskereszttel és az Országos Balesetmegelőzési Bizottsággal (OBB) együtt a gyermekek közlekedésbiztonságának javítására dolgozott ki programot, amellyel a gyermekek közúti baleseteinek visszaszorítását kívánja elősegíteni.

A Látszódj!- Közlekedésbiztonsági program gyermekeknek akció főszereplője az a zsinóron függő fényvisszaverő reflex, amit most az iskoláknál osztanak. A tájékoztató lapon pedig a használat fontosságára és módjára kapnak hasznos tanácsokat a gyerekek, és a szülők.

Mert a gyermekek biztonságos közlekedésében is a szülők felelőssége a legnagyobb. Olyan ruházatot, cipőt, táskát, karpántot beszerezni, melyen fényvisszaverő csíkok vannak, s gondoskodni arról, hogy a gyermek viselje is. Különösen, ha olyan útszakaszon is közlekedik, mely rosszul megvilágított, vagy kifejezetten sötét, s csak az autók reflektorai világítják meg időről-időre.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…

Várják a jelentkezőket – legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés…

Csányi Vilmos etológus, Geszti Péter, Litkai Gergely és az ötletgazda, a 10 millió Fa alapítója, Bojár Iván András,…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!