Facebook hozzászólás
250

5+1 ok, melyből kiderül, hogy a gyerekeket nem kell félteni a rossz időtől

A felnőttek és a gyermekek eltérően viszonyulnak az időjáráshoz. A szülők kinéznek az ablakon vagy belepillantanak az időjárás-jelentésbe, máris tudják, hogy mi vár rájuk odakint, ezért legszívesebben bezárkóznak rossz idő esetén a négy fal közé. A gyermekek ezzel szemben szeretnék megtapasztalni az esőt, a szelet, vagy akár a vihart is.

(Fotó: Pexles)
4. Rájönnek, hogy az időjárás mennyire változatos

Mivel a felnőttek már ismerik az időjárási körülményeket, hajlamosak azt mondani: ebben az esőben én ki sem teszem a lábam, egész nap bent fogunk játszani. Holott megfelelő ruházatban a gyermek még többet tanulhat a természetről és a teste működéséről is. Megtapasztalja, hogy ha fúj a szél, könnyezik a szemünk, ha süvít a szél, csípi az arcunkat, bemegyünk, mert nem esik jól.
TIPP: Ha ezekkel a tapasztalatokkal felvértezzük, számos konfliktust és dacosságot meg tudunk spórolni, ami hozzájárulhat a nyugodt családi élethez.

5. Nem félnek majd a viharban

A kisgyermekek estében nagyon gyakori, hogy félnek a villámlástól vagy a mennydörgéstől, hiszen ezek szokatlan, erős hanghatással és különleges fényjelenséggel járnak. Ha azonban a vihart megragadjuk a tapasztalati tanulásra és hagyjuk, hogy minden érzékszervére hassanak, a félelem el fog múlni – mivel megismeri működését, veszélyeit, s hogy hogyan lehet biztonságban.
TIPP: Egy kisebb viharba megfelelő öltözetben bátra menjünk ki, magyarázzuk el a kicsiknek hogy a mennydörgés és a villámlás hogyan jön létre, mutassunk meg mindent az égen. Várjuk meg, hogy érkezzen hozzá a morajlás, végül pedig nyugtassuk meg őket, hogy ismét csak két felhő koccant az égen! Sokat segít, ha szemléltetjük a távolságot és a fényhatás utána számolni kezdünk a dörgés hangjáig: „Látod, ilyen messze van tőlünk (pl. 7 km-re, ha hétig számoltunk).

+1. Mert a pocsolyában ugrálás a legjobb móka a világon!

Ha a gyermekeket esőben is kivisszük a szabadba, megtanulják, hogy megfelelő öltözék esetén nem leszünk vizesek, így lehet szaladgálni, ugrálni a pocsolyában. Természetesen elengedhetetlen a határszabás, azaz a szabályok lefektetése. Ilyen például, hogy gumicsizmában lehet ugrálni a tócsában, de ha túl nagyot ugrunk, vizes lesz a nadrág, vagy a pocsolyába nem praktikus beleülni.
TIPP: Nyári esőben hagyhatjuk, hogy megtapasztalja, mi történik, ha mélyebb pocsolyába ugrik, vagy ha belepottyan, esetleg belefekszik. A jó idő miatt nem fog megfázni, viszont ősszel, amikor rossz az idő vissza tudunk majd csatolni erre az eseményre. Így emlékezni fog arra, hogy milyen érzés volt vizes nadrágban, beázott gumicsizmában hazamenni. Fel tudjuk hívni a figyelmét arra, hogy legközelebb egy bottal nézze meg, milyen mély a gödör, vagy kisebbet ugorjon, hogy a víz ne loccsanjon akkorát, hogy a nadrágja is elázzon.

Ez is érdekelhet:

10 Vekerdy-idézet, ami mindig örök érvényű lehet a szülőknek





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!