A kalóriák számolgatása totális időpocsékolás
A sóvárgás, az éhség szabályozása és az, hogy a szervezet hogyan bontja le az ételt energianyerés céljából, mind nagyobb szerepet játszik a fogyásban, mint a tápértékcímkéken feltüntetett kalóriák száma.
Amikor eszünk, a szánkban és az emésztőrendszerünkben lévő enzimek kisebb darabokra bontják az ételt, amelyekből csak a legkisebbek hasznosulnak. Az emésztetlen táplálék pedig eltávolításra kerül a szervezetből.
Ezután következik a bonyolult rész, hogy az étkezésünk hogyan lép kölcsönhatásba a bélbaktériumainkkal evés után.
A prebiotikumok lehetnek a titkos fegyverek
Az egészséges testsúly és a probiotikumok közötti kapcsolat jól megalapozott. A prebiotikumok fogyás céljából történő alkalmazása azonban kevesebb figyelmet kap. A kutatások viszont azt mutatják, hogy a prebiotikumok fontos részét képezhetik egy átfogó fogyókúrás stratégiának.
De mik is azok a prebiotikumok?
A prebiotikumok a fermentáció révén a vastagbélben rövid láncú zsírsavakat termelő, nem emészthető rostok, amelyek fontos kémiai hírvivőként működnek az egész szervezetben. Továbbá elősegítik a hasznos mikroorganizmusok (probiotikumok) növekedését a bélben.
Pontosan hogyan segítenek a fogyásban?
Mivel a prebiotikumok rostok, ezért gyorsabban eltelítenek minket, így kevesebb hely marad a magas kalóriatartalmú ételek számára. Egyébként a rostokat szuper kajának is nevezik, ha kíváncsiak vagyunk a miértjére, akkor a választ az activé FiberShake blogjában találhatjuk meg.
De amellett, hogy jóllakottnak érezzük magunkat, a prebiotikus rostok csökkenthetik az elfogyasztott ételből felszívódó zsír mennyiségét is. Az általános hatás a „metabolizálható energia” mennyiségének csökkenése, amelyet úgy határoznak meg, hogy az elfogyasztott energia mínusz a széklet és a vizelet vesztesége.
Míg a prebiotikumok fontos, de passzív szerepet töltenek be a vékonybélben, a vastagbélben indul meg ténylegesen a működésük. Itt erjedni kezdenek, ami rövid szénláncú zsírsavakat termel. Ezek pedig segítenek elnyomni az étvágyat azáltal, hogy jeleket küldenek az agynak, hogy jóllaktunk. Illetve segítik a bélben található jó baktériumok szaporodását.
Hogyan illeszthető be több pre- és probiotikum az étrendünkbe?
Ha éppen fogyni próbálunk, előfordulhat, hogy az olyan prebiotikus, rostban gazdag élelmiszerek, mint a spárga, csicsóka, hagyma, fokhagyma, póréhagyma és a cikóriagyökér, már a radarunkon vannak. De ugyanúgy érdemes becsempészni az étrendünkbe még az almát, a paradicsomot, az avokádót és a banánt vagy a különféle gabonaféléket és hüvelyeseket.
Míg a prebiotikumok elősegítik a probiotikumok felvirágzását a szervezetben, az olyan probiotikumokban gazdag élelmiszerek, mint a különféle erjesztett ételek étrendünkbe való beillesztése szintén felgyorsíthatja a fogyási erőfeszítéseinket. Ilyenek például a hozzáadott cukor vagy mesterséges édesítőszer nélkül készült joghurtok, a kombucha zöld teából, illetve a kimchi, a savanyúság és a savanyú káposzta.
Hozzászólás zárolva.