Facebook hozzászólás
66

A legfontosabb dolgok, amiket a napelemről tudni érdemes

Csak kapkodjuk a fejünket, hogy milyen nekibuzdulással zajlanak a napelemes rendszerek telepítései, akár a külföldi példákat tekintjük, akár körülnézünk a közvetlen környezetünkben. Azonban mielőtt ezen fellelkesülve bátran nekivágnánk, érdemes megismerni a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban. Pontosan ebben nyújt segítséget ez a cikk. Ne habozz! Tarts velünk te is!

A napelemes rendszer működése

Az A1Solar napelemes rendszereinek felépítése megegyezik a már megszokott struktúrával. Legfontosabb elem ennek megfelelően maguk a panelek, a tartószerkezet, az inverter, valamint az ad-vesz mérőóra, illetve az akkumulátorok. Az utóbbi kettő alkalmazása attól függ, hogy milyen működéssel bíró rendszert szeretnénk alkalmazni: a hálózattól függőt vagy a függetlent.

A napelemes panelek összegyűjtik az energiát, amit az inverter elektromos árammá alakít, ami nélkül nem is tudnánk hasznosítani az eszközeink, lámpáink számára. A bökkenő a dologban az, hogy mi történik olyankor, amikor nem süt a nap vagy éppen túlságosan felhős az ég ahhoz, hogy a szűrt fényt kellő mértékben hasznosítani lehetne. A csavar az egészben, hogy pontosan ez lesz az az időszak, amikor lámpát kapcsolunk, megfőzzük a vacsorát, és megnézünk egy esti filmet a családdal még lefekvés előtt, azaz éppen ilyenkor van a legtöbb áramra szükségünk.

Hálózatra tápláló vagy független?

Alapvetően két megoldás van erre a kérdésre, habár ma már hybrid üzemmódú rendszerek is elérhetők. A szigetüzemű rendszer esetében megőrizzük azt az energiát, amit napközben megtermeltünk, de nem használtunk el. Ilyenkor az akkumulátorok tárolják el ezt, így később bármikor könnyedén hozzáférhetünk.

A hálózatra táplálást választva a felesleges energiát eladjuk, amikor azonban többletre van igényünk, akkor a hálózat ad nekünk áramot, hogy minden eszközünket, világításunkat kedvünkre használhassunk. Ennek hátránya, hogy például egy áramszünet esetén – az összeköttetés miatt – annak ellenére, hogy saját napelemes rendszerünk van, áramunk nekünk sem lesz.

A szigetüzemű rendszer hátránya a magasabb bekerülési költség, valamint az is, hogy az akkumulátorok élettartama jelentősen rövidebb, mint a paneleké, így előbb kell újabb összegeket költenünk a rendszerre, mint a hagyományos megoldásnak számító szaldós rendszert választók.

A működést érintő további kérdések

Egy napelemes rendszer akkor fog jól működni a lehetőségek, körülmények figyelembevételével, ha a tulajdonosok igényeire van szabva. Habár a meglévő rendszerek is bővíthetők egy bizonyos szintig, érdemes jó előre és persze alaposan megfontolni, hogy milyen további igények merülhetnek fel. Emellett például a fűtési rendszer megújítását is érdemes a napelem telepítésével összehangolni.

Összefoglalva, egy napelemes rendszerrel csökkenthetjük a rezsivel kapcsolatos kiadásainkat, miközben rengeteg előnyt is élvezhetünk, s még a környezetünkért is sokat teszünk.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!