A leggyilkosabb daganat:a hasnyálmirigy-rák
A hasnyálmirigy-rák gyors lefolyású, ám lassan, alattomosan kifejlődő betegség, melynek kb. öt év a túlélési esélye a diagnosztizálást követően! Sajnos, lassan, alattomosan kifejlődő betegségről van szó : a betegek 5 százaléka reménykedhet a teljes felépülésben.
- felhasi fájdalom
- lesoványodás
- puffadás
- diszkomfort érzés
- étvágytalanság
- emésztési problémák (pl. hasmenés)
- hányinger
- ismétlődő vénagyulladások
- sárgaság (a daganat akadályozza az epe vékonybélbe jutását, és ez okozza)
A betegség diagnosztizálása
A részletes kikérdezést követően képalkotó eljárások (ultrahang és CT), valamint vérkép, vizelet és székletvizsgálatok válhatnak szükségessé. Emellett célzott szövettani mintavétel is történhet , melyet vékony tűvel végeznek el.
Előfordul, hogy az egyértelműbb diagnózis miatt szükségessé válhat a hasnyálmirigy kontrasztanyaggal való feltöltése is, hogy így láthatóvá váljon a daganat.
A hasnyálmirigy-rák kezelése
Mivel az esetek nagy részében már csak akkor fedezik fel a rákot, mikor előrehaladott állapotban van, már csak a hosszabb túlélés biztosítása lehetséges, ehhez pedig nélkülözhetetlen a sebészeti beavatkozás.
Ilyenkor előfordul, hogy vagy az egész szervet eltávolítják, bár ez a cukorbetegséghez és tápanyag felszívódási gondokhoz vezet, vagy csak a rákos szövetrészt metszik ki.
Előrehaladott hasnyálmirigy-rák esetén alkalmaznak még kemoterápiát és külső besugárzást is, illetve nagy figyelmet fordítanak a fájdalomcsillapításra is.
Egyéb alternatív módszerek
Hasnyálmirigy-rák kezelésében már Magyarországon is alkalmazzák a hipertermiás kezelést, mely során magas hő segítségével pusztítják el a daganatos sejteket.
Régi füves könyvek jelentős rák elleni szerként (pl. a hasnyálmirigy-rák) említik a galajt is, de vizsgálatok igazolták, hogy a citrusfélék héja(!) gátolja a hasnyálmirigy-daganat növekedését.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Hozzászólás zárolva.