Facebook hozzászólás
603

ELŐZZÜK MEG A BAJT!

A légszennyezettség a csecsemőhalálozásra is hatással van

Rég tudjuk – a koronavírus pusztítása után pedig még egyértelműbbé vált – hogy a légszennyezettség komoly hatással van a szervezetünkre, évekkel rövidítheti meg az életünket. Ez utóbbi kifejezés az oka, hogy sokszor azt hisszük, ez igazán “csak” az idősekre és a betegekre igaz, holott ez nem így van. Sajnos kapcsolat áll fent a légszennyezettség és a terhességi problémák kialakulása, valamint a csecsemőhalálozás között is.

Testünk működésének, az életünknek az egyik alapfeltétele az oxigén felvétele a levegőből. Csakhogy a légzéssel nem csak egy fajta gáz kerül a tüdőnkbe, hanem nagyon sok féle anyag, köztük olyan is, melyek megterhelik a szervezet, és olyanok is, melyek mérgezik azt. Ez pedig minden egyes lény esetében igaz, aki csak levegőt vesz, legyen akár idős, fiatal, beteg vagy egészséges.

Sem a várandósokra, sem a babákra nincs jó hatással a légszennyezettség. Fotó: Depositphotos
Sem a várandósokra, sem a babákra nincs jó hatással a légszennyezettség. Fotó: Depositphotos

 

Hogy a légszennyezettség pontosan hogyan is hat a testre, hosszú lista lenne, hiszen más problémákat okoz a túlzottan maga széndioxid-koncentráció, mást a szálló por koncentrációja, és megint más a különböző gázok mennyisége a levegőben. Összességében azonban tény, hogy rombolóan hatnak a szervezetre, mely így sajnos extra tápanyag és energiafelhasználással működik.
Ez különösen problémás akkor, ha szervezet tápanyagellátottsága rossz, vagy éppen olyan állapotban van, hogy extra igény jelentkezik. Érthetőbben: a légszennyezettség elleni védekezése a testnek az idősekre a betegekre, a terhes nőkre és a csecsemőkre van nagyobb hatással (ez nem azt jelenti, hogy az egészséges emberekre semmilyen hatással nincs, csupán azt, hogy a problémák jelentkezését a testük egyelőre képes volt kiküszöbölni).

Tragédiák

Mára tudjuk, hogy a szennyezettebb levegő hajlamosabbá tesz minket a felső légúti betegségekre való fertőzésekre. Ezen felül azonban hatására a kismamákban nagyobb eséllyel alakulnak ki a leggyakoribb terhességi problémák, mint például a toxémia, és sajnos nagyobb eséllyel jelentkezik a koraszülés és a vetélés is.
A csecsemők esetében egy angol tanulmány arra is rámutatott, hogy a magasabb széndoxid-koncentráció sajnos összefügg a csecsemőhalálozással is. Ez főleg abban az esetben igaz, ha már a terhesség során is fent állt a gond, hiszen így a picik tüdeje sokszor nem elég fejlett a születéskor – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!