Márton a legendákban
Márton püspök legendája igen színes, fordulatos. Márton Savariában, a mai Szombathelyen született a 4. században. Gyermekkorát Ticinumban töltötte, majd 15 évesen apja kívánságára belépett a hadseregbe, 19 évesen lett légionárius. Amiensben, egy téli estén történt, hogy odaadta köpenyét egy fázó koldusnak, ezt követően álmában megjelent Jézus, ennek hatására keresztelkedett meg. 371-ben Tours püspökének választották, ám ő az elismerés elől egy liba ólba bújt, de a hangosan gágogó ostoba libák elárulták rejtekhelyét. Így esett, hogy a jó Márton, aki Szombathelyen született, 398-ig Tours-ban segítette a rászorulókat püspökként. Innen ered a népszokás, miszerint Márton napján libát kell enni, más nézetek szerint azonban a Márton-napi libaevésnek sokkal prózaibb okai vannak. November 11., azaz Márton napja jelölte a mezőgazdasági év végét, ilyenkor volt helye a számvetésnek, ideje a téli pihenés kezdetének. A parasztok ekkor kapták meg bérüket kemény munkájukért, s szokás volt a pénz mellé egy hízott libát is adni nekik, tekintve, hogy nyáron a libaállomány erősen megszaporodott, volt miből adni. Ezzel párhuzamosan az új bort is ekkor verték csapra. Nem lehet az sem véletlen egybeesés, hogy a Márton-napi lakomák éppen a 40 napos adventi böjtöt megelőző napon esnek meg. Elvégre fel kell készülni az eljövendő 40 szűk napra valahogyan!
Márton a konyhában
A mondás szerint november 11-én libát kell enni, mert “aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.” A tipikus Márton napi ételek tehát a libafogások, így például libaleves, libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal.
Ma már gyakori, hogy az éttermek november hónapban külön Márton napi étlappal várják a liba ételek kedvelőit. Ilyenkor lehet újbort is kóstolni. Ha nem étteremben, hanem otthon kívánunk Márton napi hangulatba kerülni, nem valószínű, hogy egy egész libát meg fogunk sütni. Kézenfekvő megoldásnak tűnika libának csak bizonyos részeit elkészíteni. Köretnek válasszunk valamilyen gombócot, burgonyát, párolt káposztát, sült almát, sült zöldséget. Ha mégis egész libát sütöttünk, a maradékot igyekezzünk minél változatosabban felhasználni.
Hozzászólás zárolva.