Facebook hozzászólás
196

A Magyar Dráma Napja

Épp negyedszázada, hogy magyar írók javaslatára szeptember 21-én a Magyar Dráma Napját köszöntjük, arra emlékezve, hogy ezen a napon mutatták be 1883-ban Madách Imre Az ember tragédiája című művét. A Duna Televízió szeptember 20-án és 21-én játék- és portréfilmekkel, színházi előadások felvételeivel köszönti a Magyar Dráma Napját.

21.45-kor A Teremtéstől az Emberig című mű kerül képernyőre, amelyben Hubay Miklós drámaíró, aki kötetnyi tanulmányt írt Az ember tragédiájáról és Lengyel György színházi rendező, aki 1954-ben még gimnazistaként rendezte meg először az akkor tiltott Madách-művet, beszélnek szeretetük közös tárgyáról, Madách remekművéről és a színházról.

Szeptember 21-én a Tálentumban (16.00) Hubay Miklós Kossuth-díjas író és műfordító mesél pályájáról és nemzedékével közös örökségről: a művészetbe vetett hitéről. Aznap Kívánságkosár című népszerű műsorunk is a mai magyar drámairodalomnak és Madách Imre szellemiségének szenteli adását. Morvai Noémi és Banner Géza műsorvezetők meglepetésvendégekkel várják a nézőket 11.30-tól.
21-én 20.55-kor az Angyali üdvözlet című filmet vetítjük. Jeles András 1983-ban készítette el Az ember tragédiájának filmváltozatát. Spiró György író nyilatkozta a film láttán: „két rendezőt ismerek eddig, akinek a Tragédiáról eddig eszébe jutott valami. Az egyik Paulay Ede, aki rájött, hogy a drámai költeményt színpadra lehet alkalmazni, a másik Jeles András. Jeles korszakos ötlete az volt, hogy gyermekszereplőkkel vitte filmre a művet.” A korabeli kritikák nem fogadták kitörő lelkesedéssel Jeles interpretációját, különösen, hogy lemaradt a végéről az optimista befejezés: ”Ember küzdj és bízva bízzál”. A 26 éve bemutatott film azonban kiállta az idő próbáját, bemutatása óta diákok tízezreihez hozta közelebb, tette átélhetővé Madách súlyos gondolatait.

Az ünnepi műsorfolyamot az Egy ember tragédiája – dr. Németh Antal portré című dokumentumfilm zárja 22.35-kor. Németh Antal (1903-1968) nevét ma alig ismeri valaki a színházi körökön kívül, pedig korszakalkotó zseni volt: rendező és színházi teoretikus. 32 évesen nevezték ki a Nemzeti Színház igazgatójának (1935 – 1944). 1946-ban antiszemitizmussal, fasizmussal vádolták meg, s igazoló bizottság előtt kellett felelnie igazgatásának teljes időszakáról. A perben végül felmentő ítélet született, de pályája megszakadt. A film archív anyagokkal gazdagon illusztrálva mutatja be a méltatlanul elfeledett kiválóság életét.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!