A fásultságból könnyen kiégés lehet
Romlik a munkavállalók mentális állapota
Több mint egy éve tart már a koronavírus-járvány, és még mindig nem tudjuk pontosan, mikor kaphatjuk vissza a régi életünket. A bezártsághoz egyik napról a másikra kellett alkalmazkodnunk, a feltöltődést szolgáló utazások, szabadidős programok teljesen kiestek a hétköznapjainkból, a hosszú ideje tartó bizonytalan időszak pedig már nemcsak a magánéletünkre, hanem a munkánkra is erősen rányomja a bélyegét.
A járványhelyzet idején hatványozottan nagyobb a felelőssége a vezetőknek.
„Békeidőben a konyhában futottunk össze a kollégákkal, ezt az online térben nehéz pótolni, de nem lehetetlen. Szükség van a négyszemközti beszélgetésekre a feszültség oldása érdekében. A vezetők megtudhatják, ki kivel kommunikál könnyedén, kitől kapja az információkat, hol vannak az elakadások. Ezzel gördülékenyebbé tehetjük a munkafolyamatokat és hosszú távon a cég életét is” .
Most kell igazán a csapatépítés
Nemes Zsuzsanna azt javasolja, érdemes úgynevezett együttműködési workshopokat szervezni a cégen belül, elsősorban online formában. Ugyan az élet egyszer vissza fog térni a normális kerékvágásba, de már nem lesz olyan, mint vírushelyzet előtt. „A workshopokon át lehet beszélni azokat a tényezőket , amikkel javíthatunk a szervezet működésén. A kompetenciák, a feladatok már mások, mint egy évvel korábban, sok, a járvány kezdete óta belépő munkatárs nem ismeri személyesen a kollégáit, ezért érdemes közelebb hozni őket egymáshoz” – sorolta.
Ezzel a módszerrel mérsékelni lehet annak a veszélyét, hogy a fásultságból idővel kiégés legyen. Meg kell előzni, hogy a munkavállalók teljesen elveszítsék az érdeklődésüket, mert az az egész szervezetre negatív hatással lehet. Természetesen a végtelenségig a vezetőket sem lehet terhelni, nekik is tudatosan figyelni kell önmagukra. A fásultságot ugyanis eleinte egyáltalán észre sem vesszük, ám ha állandósul, akkor nehéz visszafordítani a folyamatot.
Hozzászólás zárolva.