Facebook hozzászólás
447

A muszlim nők szépségápolása

A szépség és az egészség az iszlámban az isteni mű beteljesedése, Allah nagyságának kifejeződése, az isteni harmónia visszatükrözője. A szépség és az egészségápolás az iszlám valláshoz tartozó kötelezettség.

A test szőrtelenítése nagyon fontos volt a muszlim nők életében, mert elhanyagolását piszkosságként és ápolatlanságként értelmezték. Előírás volt hetente legalább egyszer depilálni, és 40 napnál hosszabb szünetet nem tarthattak.

A szépítkezés utolsó fázisa a manikűr, majd az arc kikészítése. Különösen a szemek hangsúlyozására fektettek gondot, hiszen a fátyol eltakarta őket, így ez volt az egyetlen eszköz szépségük és ápoltságuk megvillantására – az illatosító szerek használatán kívül.

A test megtisztítása és megszépítése után a koronát az illatszer használata jelentette. A legkedveltebb illatok között tartják számon a tömjént, a kámfort, a mirhát, a nárdust, az ámbrát és a mósuszt. A mósuszt Mohamed a legértékesebb parfüm-alapanyagnak tartotta.

A fogak tisztán tartásához összezúzott gyöngyház, tojáshéj és faszén keverékét használták. Az ajkak rúzs használata nélkül is állandóan pirosak voltak a bétellevelek rágcsálásától.

Egy szír orvos feljegyzései alapján a kemény húsú, erős nőket szeretik igazán a férfiak. A muszlim nőknek ennek az elvárásnak kell megfelelniük már a középkor óta.

Láthatjuk, hogy a szépségápolás milyen kultikus tevékenység az iszlám világban. E vallásban ott van a hit a szépségben, mely az isteni harmónia visszatükrözése…

Forrás: Ambrus Attiláné Dr. Kéri Katalin: Női szépségápolás az iszlám középkori világában(Világtörténet, 2002/tavasz-nyár, 3-20. o.)

PE





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!