Facebook hozzászólás
443

A negatív lelet sem zárja ki a Lyme-kórt

A Lyme-kórt 1975-ben írták le, amikor az Egyesült Államokban, egy Lyme (ejtsd: lájm) nevű kisvárosban megmagyarázhatatlan ízületi gyulladás járvány tört ki. A betegség létezett korábban is, de nem ismerték a kórokozóját és nem hozták összefüggésbe a kullancsokkal.

A borreliabaktérium ugyanabba a családba (spirohéták) tartozik, mint a vérbaj kórokozója. Minden szervünket képes megtámadni: bőrt, ereket, idegszövetet, ízületeket, izmokat, szívet. Az adott szakterületre specializálódott orvos sok esetben csak a tüneteknek megfelelő ellátást nyújtja. Megoldást keres a szemészeti problémára, leszívja a gyulladt ízületben képződött folyadékot, gyógyszert ad a szívritmuszavarra. Késői esetekben ritkán merül fel annak gyanúja, hogy a baj oka Lyme borreliosis lehet. Pedig időben felfedezve a betegség antibiotikummal maradéktalanul gyógyítható, bármilyen formában jelentkeznek a panaszok. Mivel nincs védőoltás ellene, a betegséget ismételten meg lehet kapni.

Nyári influenza

Lényegesen ritkábban fordul elő kullancs okozta agyvelőgyulladás (encephalitis). Kórokozója nem baktérium, hanem vírus. Tünetei kezdetben az influenzára emlékeztetnek. Az ember lázas, legyengült, fej- és izomfájdalmak gyötrik. Egy hét múlva enyhülnek a panaszok, majd átmeneti nyugalom után a betegség második szakasza már kifejezetten idegrendszeri tünetekkel jár. A betegek tizenöt-húsz százaléka maradandó szövődményekkel gyógyul, egy-két százalékuk meghal. Aki átesett a betegségen, életre szóló védettséget szerez. Bár gyógyszere nincs, védőoltással megelőzhető. Bizonyos foglalkozásoknál nagyobb a fertőződés kockázata, ezért erdészeknek, favágóknak, illetve tájfutóknak, rendszeresen kirándulóknak tanácsos kérni az aktív immunizálást. Három oltásból álló sorozattal lehet kialakítani az alapvédettséget, majd háromévenként egy-egy emlékeztető oltásra van szükség. Ha nagyon fertőzött helyen történt a kullancscsípés, az érintett utólag legkésőbb 96 órán belül kaphat úgynevezett passzív védőoltást.

Tévhitek

A kullancs nem a fák tetejéről veti magát áldozatai nyakába. Többnyire a fűszálakról sodorjuk le őket, belekapaszkodnak a ruházatba, és onnan másznak föl, míg vérszívásra alkalmas bőrfelületet nem találnak. Leggyakrabban a térd- és lágyéktájékon lehet lakmározó kullancsot találni.

Nem igaz, hogy nem okoz bajt, ha huszonnégy órán belül eltávolítják. Minél előbb meg kell tőle szabadulni.

Nem célszerű zsiradékkal, vegyi anyagokkal és egyéb csodaszerekkel megfullasztani. Tudni kell, hogy a potrohában és a nyálmirigyeiben hordozza a kórokozót, ezért a sebbe üríti, ha bármilyen módon sanyargatjuk. Így szinte biztosra vehető a fertőződés.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!