MAGAS A FITOÖSZTROGÉN TARTALMA
A sör beleszólhat a férfiak termékenységébe?
Tudtátok, hogy a sör tele van fitoösztrogénnel? Ez az a növényi hormon, amit a változókorban lévő nőknek javasolnak, hogy az ösztrogéntermelés megszűnésével helyreálljon a hormonrendszerük.
A sör különleges helyet foglal el az emberiség történetében, hiszen már nagyon rég fogyasztjuk. Sőt, egyes korokban a víz helyett is sört ittak még a gyerekek is, igaz, ezeknek az italoknak az alkoholtartalma nagyon alacsony volt.
Napjainkban sem tört meg a sör népszerűsége, a napi rutin részét is sok helyen képezi az, hogy legurítunk egy-két sört. Az alacsony alkoholtartalmú söröket szinte nem is tekintik igazi alkoholnak, bár tény, hogy autót nem lehet vezetni a fogyasztása után, s időközben megjelentek a kézműves, erősebb változatok is. Nem is gondolnánk a jéghideg, habzó italokról, hogy magas fitoösztrogén tartalmuk miatt beleszólhatnak a férfiak termékenységébe.
A fitoösztrogének, ahogyan azt a nevük is sugallja, bizony nagyon hasonlítanak az ösztrogén hormonra, csakhogy ezek növényi eredetűek. Lényegében arról van szó, hogy a szervezet ösztrogénnek ismeri fel ezeket az anyagokat, és ennek a hormonnak a hatásai érvényesülnek fogyasztásukkor. A sör komlótartalma, illetve ennek a növénynek a fitoösztrogén koncentrációja miatt nincs jó hatással a termékenységre. Ez persze abban az esetben igaz, ha napi rendszerességgel fogyasztjuk, heti 1-2 korsótól még nem kell tartani.
A hormonazonos anyagok hatását egyébként a rendszeres sörfogyasztókon látni is lehet: sok esetben jelentkezik a mellek növekedése, vagy a zsírpárnák nőies áthelyeződése is.
„A fitoösztrogének csapást mérnek a tesztoszteron szintre is, mely pedig a spermiumok termelődéséért is felel” – mondja Ratkó Tünde termékenységi tanácsadó.
Szerencsére nem minden alkoholnak van ilyen hatása, és amennyiben mértékkel fogyasztjuk, akkor nem is okoznak gondot. Sokkal nagyobb baj az, hogy napjainkra az élelmiszerekből lassan képtelenek leszünk fedezni a tápanyagszükségletünket, mely például a normál termékenység fenntartásához szükséges. Tény, hogy jelenleg a világ egynegyede tápanyaghiányos állapottal küzd, illetve a világon minden negyedik-ötödik pár meddő. És ma már azt is tudjuk, hogy az esetek több, mint felében a férfiak termékenységével van a gond.
A megoldás a megfelelő tápanyagpótlás, az egészséges életmód, és a mértékletesség. A tápanyagpótlás nagyon jól megoldható férfivitaminnal, amennyiben az szerves kötésű anyagokat tartalmaz, és komplex összetételű. Előbbi azért fontos, mert így az anyagok hasznosulása akár 80 százalékkal is jobb, míg utóbbi azért, mert az egyes anyagok segítik mások felszívódását (vas-C-vitamin, réz-cink).
Hozzászólás zárolva.