A székrekedés női betegség? Van segítség
A nők és a férfiak egészségük szempontjából is számos dologban különböznek egymástól. Jellemző, hogy bizonyos panaszok gyakrabban lépnek fel nőknél, így például a férfiakhoz képest kétszer-háromszor annyi nőt érint a rendszertelen emésztés és a székrekedés. Ez a különbség a két nem között serdülőkortól mutatható ki, amikortól a bélműködést is befolyásoló női nemi hormonok mennyisége jelentősen megnő a lányok szervezetében.
Az emésztőrendszer lassabb működése ebben az esetben is a nemi hormonokkal áll összefüggésben. Az ösztrogénszint süllyedése ugyanis csökkenti a szerotonin hatékonyságát, miáltal csökken a bélmozgás. Emellett az ilyenkor gyakran felírt hormonpótló készítmények a havi cikluson belül változó hormonmennyiség miatt szintén visszafoghatják a bélrendszer és az epe működését.
Ha egy nőnél hormonális változások váltják ki az emésztési panaszokat, akkor a sűrűn osztogatott, jószándékú tanácsok – mint például igyunk többet, fogyasszunk rostban gazdag ételeket – önmagukban sajnos nem sokat segítenek, ugyanakkor a mozgás alkalmas lehet a panaszok enyhítésére. Az alábbi feszültségoldó nyújtógyakorlatok segíthetnek abban, hogy emésztésünket visszaterelhetjük a megszokott mederbe.
1. Álljunk széles támadóállásba, helyezzük testsúlyunkat az elülső lábunkra, hátsó lábunkat pedig teljesen nyújtsuk ki, sarkunkat nyomjuk a talaj irányába! Hátunkat közben tartsuk egyenesen, elülső térdünket ne nyúljon túl lábujjhegyünkön! Váltott lábbal végezzük a gyakorlatot!
2. Egyenes háttal üljünk törökülésbe, ujjainkat helyezzük a talajra szorosan a hátunk mögött! Térdeinket lehetőleg tartsuk csípőnk vonala alatt! Homorítsunk, vállunkat és karunkat húzzuk hátra! Tartsuk ezt a pozíciót néhány lélegzetvételnyi időn keresztül!
3. Hanyatt fekve talpainkat a talajon hagyva húzzuk fel térdeinket szorosan a medencénk elé, és emeljük fel lassan először a medencénket, majd csigolyáról csigolyára a hátunkat addig, amíg felsőcombunk és törzsünk ferde síkot nem képeznek! Maradjunk ebben a helyzetben, és folytassunk mély és nyugodt hasi légzést! Amikor ismét leeresztjük a hátunkat, emeljük fel sarkainkat, és minden egyes csigolyát külön-külön engedjünk vissza a talajra!
4. Üljünk egyenes háttal és kinyújtott lábbal a talajra! Hajlítsuk be bal lábunkat, sarkunkat húzzuk fel szorosan a törzsünkhöz, és engedjük le térdünket oldalra! Dőljünk előre felsőtestünkkel, homlokunkat hajtsuk a térdünk irányába! Lazítsuk el hátunkat és hasizmainkat, és maradjunk így néhány lélegzetvételnyi ideig! Ezután lassan egyenesedjünk ki, majd ismételjük meg a gyakorlatot váltott lábbal!
Hozzászólás zárolva.