Facebook hozzászólás
1 090

16 faj már kihalt!

A szennyezés miatt egyre csökken az édesvizek halállománya

Komoly veszély fenyegeti a világ édesvízi halállományát egy most megjelent tanulmány szerint. A globális populációk akár egyharmada is a kihalás szélére juthat.

Csak a tavalyi évben összesen 16 édesvízi halfajt nyilvánítottak hivatalosan is kihaltnak, 1970 óta egyenesen 76 százalékkal csökkent a vándorló édesvízi halak populációja, a 30 kilónál nehezebb fajok pedig szinte teljesen eltűntek a folyók nagy részéből. Az úgynevezett „megafishek” világpopulációja is 94 százalékkal csökkent.

Látványnak sem szép. Fotó: depositphotos.com
Látványnak sem szép. Fotó: depositphotos.com

Globális természetvédelmi szervezetek The World’s Forgotten Fishes nevet viselő projektje szerint is gyorsuló ütemben halnak ki a legkülönfélébb halfajok a világ édesvizeiből; az okok igen sokfélék, a természeti környezet általános elszennyeződésétől, a klímaváltozástó kezdve a túlhalászáson keresztül, egészen az invazív, vagyis a nem őshonos fajok betelepítéséig sok olyan tényező van, melyek egyenként is felerősítik a negatív tendenciákat.

A jelentés kitér arra is, hogy a nagy hozamú folyók többségét gátakkal rekesztik el, és az energiatermelés mellett többségükből a víz komoly részét is kinyerik öntözés céljából, mindez pedig megnehezíti, ha nem éppen ellehetetleníti az édesvízi halak életét.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) tavalyi adatai szerint, gyakorlatilag egyetlen angol folyó sem felel meg (lassan már) a legalapvetőbb környezetvédelmi követelményeknek sem, és Nagy-Britanniában például mindössze a folyók 15 százaléka van ökológiai szempontból jó állapotban, elsősorban a mezőgazdasági tevékenység és a folyókba engedett szennyvíz miatt.

Dave Tickner, a WWF édesvizekért felelős munkatársa elmondta: „Az édesvízi élőhelyek lehetnének a legtöbb állatfajnak életlehetőséget biztosító helyek a Földön, de mostanra katasztrofális állapotba jutottak.”

A lazacok mennyisége (életciklusának egy jelentős részét édesvízi ökoszisztémában tölti ez a halfaj) az 1960-as évek óta meredeken csökken, és az európai angolna is komoly, már-már végveszélybe került Európa vizeiben. A tokhal pedig mostanra teljesen el is tűnt az Egyesült Királyság édesvizeiből.

Egy tavalyi felmérés szerint 2019-ben Angliában a víztársaságok 200 ezer alkalommal engedtek szennyezett vizet a folyókba. Nagyon kevés olyan folyó található a világon, melyet az emberiség nem szennyezett el még valamilyen mértékben – írja a tanulmány.

A jelentés azt is megállapította, hogy az édesvízi ökoszisztémák biológiai sokfélesége kétszer olyan gyorsan csökkent, mint az óceánok és az erdők esetében a biológiai diverzitás.

Jelenleg több mint 18 ezer édesvízi halfaj ismert a világon, de még napjainkban is fedeznek fel újabb fajokat. A Nemzetközi Természetvédelmi Egyesület (IUCN), amely összeállítja a veszélyeztetett fajok globális vörös listáját, több mint 10 ezer fajt értékelt az életlehetőségek szempontjából, és megállapította, hogy körülbelül 30 százalékukat fenyegeti már most is a kihalás veszélye.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!