Facebook hozzászólás
1 159

RAGASZKODJ HOZZÁ!

A szexuális felvilágosítás 8 lépése

Beszélgetni a szexualitásról? Még felnőttek között sem olyan egyszerűen megy, nem csoda hát, ha szülőként, tanárként gondban vagyunk, pontosan miről és hogyan beszéljünk kamaszodó gyermekeinkkel, tanítványainkkal. Viszont mind sürgetőbbé válik a fiatalok mihamarabbi, részletes edukálása e témában.

„Nőgyógyászként elmondhatom, hogy mindig örülök, ha egy tudatos fiatal lány ül velem szemben, aki komolyan veszi a saját egészségét, és szeretne érdeklődni, hogy milyen lehetőségek vannak a fogamzásgátlásra, a nemi betegségek és a méhnyakrák megelőzésére. Azonban ennek a hozzáállásnak a kialakításához szükség van az adott fiatalt körülvevő felnőttek bátorítására is. Ezért azt javaslom a szülőknek, tanároknak, hogy le a tabukkal! Bíztassuk a fiatalokat arra, hogy bármiről lehet beszélgetni: nagyon fontos a bizalmas légkör kialakítása és a felvilágosítást végző személy megfelelő testtudata, szexualitáshoz történő nyugodt, elfogadó hozzáállása is. Nem lehet eléggé hangsúlyozni az őszinte és nyílt kommunikáció szerepét ezen a téren sem” – emeli ki a szakember.

 „Hogy valóban célt érjenek a szexualitással kapcsolatos edukációs törekvéseink, az elméleti és gyakorlati teendőkre, pszichológiai körülményekre is fel kell készítenünk a gyerekeket. A gyakorlati teendők elsajátításához az ellenőrzött keretek között zajló, nőgyógyásszal történő egyeztetés remek megoldás az aktív nemi élet megkezdése előtt. Azonban fontos tudnunk, hogy a szexuális felvilágosítás nem csak ennyiből áll” – teszi hozzá Dr. Babay Lilla.

Nem szabad megspórolnunk velük a beszélgetéseket. Fotó: Pixabay
Nem szabad megspórolnunk velük a beszélgetéseket. Fotó: Pixabay

 

A szexuális felvilágosítás 8 kulcsfontosságú kérdése

A szakember szerint a szexuális felvilágosítás számos kulcsfontosságú lépése gyakran kimarad a gyermekek tájékoztatásából. A WHO (World Health Organisation) által kiadott útmutató alapján a felvilágosítás során ezekre a pontokra szükséges kitérnünk:

  1. Emberi kapcsolatok: család fogalma, hosszú és rövid távú romantikus kapcsolatok, tolerancia, egymás tisztelete, elköteleződés és a gyermekvállalás felelőssége.
  2. Emberi jogok, értékek, kultúra és szexualitás: kulturális különbségek ismertetése a szexualitás témakörében.
  3. A nem fogalmának értelmezése: a nemi identitás, normák, sztereotípiák és új fogalmak.
  4. Szexuális biztonság, erőszak: a nemi erőszak fogalma, a beleegyezés fogalma, információk és kommunikációs technikák ismertetése.
  5. Egészségtudatosság: testtudat, a testről és nemiségről történő kommunikáció elsajátítása, segítségkérés fontossága.
  6. Az emberi test és annak fejlődése: reproduktív anatómia és élettan, pubertás, testkép.
  7. Szexuális viselkedés: a szexuális életciklus és életszakaszok, ezek jellegzetességei.
  8. Szexuális és reproduktív egészség: terhesség, fogamzásgátlás, nemi úton történő megbetegedések megelőzése, felismerése és a szükséges teendők.

Ebből is láthatjuk, hogy a fiataloknak nyújtott tájékoztatás orvosi, pszichológiai, társadalomtudományi elemeket is tartalmaz: a sokrétű jártasságot igénylő témakör átadásához szükséges legfontosabb elvek az objektivitás és a nyitottság.

További számos érdekes tartalom és hasznos cikk található a Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés weboldalán, ahol az ősz folyamán több írás is foglalkozik a felvilágosítás témájával, egyaránt segítve a tiniket és felnőtteket.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!