A tragédiáért felelős keresésnél a pénz útját kell követni
Nyolcszor annyi – tíz helyett nyolcvan-száz – biztonsági embernek kellett volna felügyelnie szakmai szabályok szerint azt a hétvégi, háromezer fős rendezvényt, ahol három fiatal életét vesztette a tömegben – nyilatkozta Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Országos Szervezetének elnöke a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában hétfő este. A szakember szerint az országban nem egyedülállóak a most tragédiába torkollt rendezvény szabálytalanságai – állítja, hogy a rendezvények több mint felénél sértik meg a biztonsági szabályokat.
A megoldást a szabályok szigorításában, a most nem kötelező érvényű szakmai ajánlások kötelezővé tételében látja a szakember. Amíg nincsenek kötelező érvényű előírások, addig az érintettek az útvesztőkben próbálnak teret nyerni és kikerülni a már létező szabályokat – így reagált Német Ferenc arra a kérdésre, vajon hogyan fordulhatott elő, hogy háromezer vendég biztonságára tíz fős biztonsági szolgálat ügyelt a hétvégi budapesti rendezvényen. Elmondta: 2005-ben a vagyonvédelmi cégek kikerültek a kamara látköréből, azóta etikai eljárás sem folytathatnak ezekkel a vállalkozásokkal szemben.
Tervezési hiányokat lát a kamara
A hétvégi diszkótragédiában láthatólag nem tervezték meg a rendezvény biztosítását , holott ennek kidolgozott szakmai szabályai vannak – tette hozzá a kamarai vezető. Példaként említette a tömegmozgatást: másként mozog egy száz fős tömeg a lépcsőházban, mint egy egyenes folyosón. Az egy méter széles ajtón 45-48 ember képes átmenni egy perc alatt; de ha az ajtó mögött egy szélesebb folyosó húzódik, ahol a kilépők feltorlódhatnak, a kijárat áteresztő képessége erősen csökken. Mindezt nem gondolták végig és nem szervezték meg a tragédia helyszínén a biztonsági emberek, akiket a kamara ráadásul nem is ismer el biztonsági szakembernek – hangzott a beszélgetésben.
Normál esetben, nagyobb rendezvényeknél szabály és a gyakorlat a biztonsági bejárás – tette hozzá a szakember. Ennek során a létesítmény tulajdonosa, a program szervezői, a biztonsági cég, esetleg a fellépők biztonsági főnöke bejárja a helyiségeket, a terepet, megtervezik a lehetséges kockázatokat. A biztonsági személyzetnek pedig nem az a feladata, hogy “a részegeket megpofozza”, hanem tömeget kezel, életet véd, ha arra szükség van.
Nyolcszor annyi biztonsági ember kellett volna
Német Ferenc elmondta: a szakmai előírások szerint – lévén szó többszintes épületről – szintenként lett volna szükség biztonságiakra a hétvégi rendezvény helyszínén. A beléptetést csoportnak kell végeznie az ilyen helyeken, a belső terekben három fős csoportoknak kellett volna ügyelni a sérültek vagy rosszul lévők tömegből való kiemelésére. Egy ilyen nagy, háromezer fős rendezvénynél az ismert tíz helyett legalább nyolcvan-száz fős biztonsági csapatra lett volna szükség – érvelt a kamarai elnök.
Hozzászólás zárolva.