A veszély velünk utazik: a mélyvénás trombózis
Egy-egy repülőút érdekes élmény: más perspektívából tekinteni a földre, meglovagolni a felhőket páratlan érzés. Igen ám, de a gyakran nyolc, vagy húsz órás repülés megterhelő a testünknek. Az órákon át tartó egy helyben ülés, a helyszűke, a kabin száraz levegője, a több időzónán való átutazás jelentős zavarokhoz vezethet a szervezetben.
Végre szabadság! Minden ember örül, ha levetheti egy pár napra a mindennapi gondokat, és messzire utazhat, ismeretlen tájakat fedezve fel, hogy energiával töltekezzen a következő nyaralásig. Az úti cél a legtöbb esetben a messzi dél: homokos strandjaival, pálmáival, egzotikus kikapcsolódást ígérve. De a dél-európai országokon túl – melyeket a nyaralóközönség zöme autóval közelít meg – sokak kívánságlistáján messzi tájak, távoli, ismeretlen kultúrák, apró szigetek megismerése áll, mint a Maldív-szigetek, Bali, Kuba vagy Thaiföld. Az óceánon át csak két út vezet: a légifolyosók, vagy luxus hajóutak. A vágyott úti cél eléréséhez mégis a leggyorsabb út, a repülőgép fedélzetén át vezet.
Egy-egy repülőút érdekes élmény: más perspektívából tekinteni a földre, meglovagolni a felhőket páratlan érzés. Igen ám, de a gyakran nyolc, vagy húsz órás repülés megterhelő a testünknek. Az órákon át tartó egy helyben ülés, a helyszűke, a kabin száraz levegője, a több időzónán való átutazás jelentős zavarokhoz vezethet a szervezetben. Bár az utasok kényelmének elkövetése érdekében a légitársaságok mindent elkövetnek: egyre nagyobb és kényelmesebb üléseket terveznek, filmekkel próbálják elterelni a figyelmet a testi panaszokról, meghatározott időközönkénti étkeztetéssel igyekszenek javítani a kondíciókon. Mégis lábaink két, három óra után már elgémberednek, elnehezülnek.
E panaszok az egészséges embereket is sújtják, de egy végtelen hosszúnak tűnő repülőút az idős, túlsúlyos embereknél, az állapotos nőknél, a dohányos, vagy állandó gyógyszeres kezelés alatt álló személyeknél, a szív-, és cukorbetegek, visszérbetegségek esetében különösen ártalmas lehet. Az utazási vagy mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata ezen panaszokkal küzdő embereknél a legnagyobb. Tulajdonképp a lábban kialakuló alvadt vérből képződő rög okozza a problémát, mely a vérkeringésbe kerülve eljuthat a szívig, melyet aztán a tüdőartéria szállít tovább, a legrosszabb esetben végzetes szívmegállást vagy tüdőembóliát okozva. Ugyanis a mozgás hiánya következtében a láb vénáinak működése lelassul, s nem a megfelelő tempóban szállítja el a fáradt vért, így az könnyen besűrűsödik, mely a rögök kialakulásának elsőszámú felelőse.
Hozzászólás zárolva.