A veszély velünk utazik: a mélyvénás trombózis
Egy-egy repülőút érdekes élmény: más perspektívából tekinteni a földre, meglovagolni a felhőket páratlan érzés. Igen ám, de a gyakran nyolc, vagy húsz órás repülés megterhelő a testünknek. Az órákon át tartó egy helyben ülés, a helyszűke, a kabin száraz levegője, a több időzónán való átutazás jelentős zavarokhoz vezethet a szervezetben.
Ráadásul az enyhe izommunka mellett olyan problémák is terhelik a szervezetet, mint az alacsony légnyomás, vagy a levegő nedvességtartalmának csekély volta. A számunkra normális érték a 20-30 %-os nedvességtartalom, ezzel szemben a repülő fedélzetén sokszor ennek az értéknek csak a tizede, a 3 % jellemző. Ez a hányados egy sivatagi klímának megfelelő, rendkívül száraz levegőt eredményez. Természetesen megnő a szervezet folyadékigénye, melyet feltétlenül pótolni kell: ásványvízzel, cukormentes teával, vagy gyümölcslevekkel. Soha ne fogyasszunk alkoholt, vagy kávét a gépen, mert ezek alkotóelemei vizet vonnak el a szövetekből, az adott körülmények között kiszáradáshoz vezetve.
Az utazás előtt és alatt is tehetünk valamit azért, hogy az utazás kezdete ne legyen egyben a vége is. Megfelelő ruhaválasztással, a lábunk időnkénti tornáztatásával, kinyújtásával sokat segíthetünk, vagy megelőzhetjük a bajt. Viseletünk legyen kényelmes, puha nadrág, könnyen ki-, bebújos cipő. Védelmet nyújthat akár 24 órán át is egy adag Heparin, mely a trombózis kialakulását megakadályozhatja. Egy speciálisan erre a célra kifejlesztett lábszárvédő harisnya is jelentősen csökkenti kialakulásának kockázatát. Soha ne üljünk végig egy utat, időnként álljunk fel, mozogjunk, sétáljunk a folyosón, hogy aktiváljuk a láb izmait, ezáltal serkentve a vérkeringést. Ha nem áll módunkban felállni végezzünk lábkörzéseket. A lábainkat kényelmesen egymás mellett legyenek, lehetőleg ne keresztezzük őket.
Hozzászólás zárolva.