Facebook hozzászólás
201

Ajándékozz több időt! De ne csak gyereknapra!

Holnap gyereknap, ilyenkor minden szülő igyekszik, hogy csemetéje kedvében járjon. De kiszámoltad már, mennyi idő jut hétköznap a gyerekedre? A legtöbb családban bizony nagyon kevés, amit hétvégi közös programokkal igyekszünk ellensúlyozni. No és vajon apa vagy anya vállát nyomja-e nagyobb teher, ha házimunkáról és leckegyakorlásról van szó? Egy felmérésből ez is kiderül.

A háromévesnél kisebb gyermekek kapják a legtöbb figyelmet, ugyanis a magyar édesanyák több mint fele hétköznap is legalább 2 órát játszik ilyen korú csemetéjével – derült ki a JátékNet.hu Webáruház felméréséből. Ennek a gyermek fejlődése szempontjából is különös jelentősége van. „A születés utáni első évben nagyon fontos szerepe van a fizikai kontaktusnak az idegrendszeri fejlődés, a kötődés és a későbbi szociális kapcsolatok szempontjából” – mondja Prof. Dr. Bagdy Emőke, nemzetközileg elismert szakpszichológus.

A gyereknevelésben az apák ugyanúgy részt vesznek – Kép: sxc

Az óvodáskorú gyermekek hétköznapjaik nagy részét már nem a szüleikkel töltik, de a felmérés szerint délután még így is marad 1-2 óra a közös játékra, hétvégén pedig a családok többségében 2-3 óránál is több jut a közös kikapcsolódásra. A kisiskolások délutánonként leckét írnak, és szakkörökre járnak, így a szülők hétköznapokon jellemzően csupán fél-egy órát játszanak velük.

„Az óvodások a nemi szerepüknek megfelelő játékokat játszanak, például a kislányok babákat öltöztetnek, vagy főzést mímelnek, míg a kisiskolások számára már a versenyjátékok fontosak, amelyekben meg tudják mutatni a világnak, hogy mi mindenre képesek – árnyalja a képet Bagdy Emőke. – Így tehát egyáltalán nem baj, ha nagyobb korban nem játszunk a gyermekkel órákat. Gondoljunk csak bele, az iskolában és a játszótéren a gyerekek már saját kortársaikkal játszanak, a fiúk csapatban sportolnak, például fociznak, a lányoknak pedig a körjátékok vagy a tánc jelenti a kikapcsolódást.”

Elég figyelmet kap otthon a gyereked?
Gyakori, hogy a gyermeknek valójában semmi baja, de tudja, hogy a fájdalommal felhívja magára a figyelmet. Ezt nem úgy kell kezelni a szülőknek, mint manipulációt, hanem el kell gondolkodniuk rajta, vajon miért van szüksége a gyereknek arra, hogy ilyen módon kérjen segítséget a szüleitől. Talán túl kevés figyelmet kap a családban?

A felmérésben részt vevő anyukák többsége úgy érzi, hogy több időt kellene a gyermekével közösen játszania. Főleg hétköznapokon okoz gondot az időhiány, ám az eredmények szerint hétvégi közös programokkal pótolható az elmulasztott idő, mert ilyenkor átlagosan két, sok esetben három óránál is többet játszanak együtt a családok. A jó idő közeledtével ez jellemzően még hosszabbra nyúlik, hiszen ilyenkor sok szabadtéri programot terveznek a családok, és a legtöbb szülő már most tollashoz, labda- és egyéb kültéri játékokhoz tartozó kiegészítőt keres. A gyermeknap is jó lehetőség a szülő–gyermek kapcsolat megerősítésére, hiszen ilyenkor a legtöbb család az egész napot együtt tölti.

Az otthoni munkamegosztással kapcsolatban a megkérdezettek egyharmada gondolja csak, hogy a házimunka elvégzése kizárólag a nő feladata lenne, mégis a háztartások több mint felében ez az ő „privilégiumuk”. A gyermekkel való tanulásban is hangsúlyosabb szerep jut az anyukáknak. A megkérdezett családanyák mindegyike úgy gondolja, hogy a leckeírásból az apáknak is ki kellene venniük a részüket, de több mint egyharmaduk egyedül birkózik meg ezzel a feladattal. A gyermeknevelés és a közös játék során azonban már nem maradnak társ nélkül. Bármilyen életkorú legyen is a gyermek, a nevelési kérdésekben és a közös játékban a szülők jellemzően azonos mértékben vesznek részt – derül ki a felmérésből.

Tudod, hogy miért szorong a gyerek?
A nyugodtabb, nagyon kiegyensúlyozott gyerekeknél előfordulhat, hogy egyáltalán nem mutatnak erőteljes szeparációs tüneteket, vagy teljesen elmaradnak a hat hónapos kor körüli időszakra jellemző tünetek, különösen, ha nagy a család, sok ember veszi körül a kicsit. Olyan is előfordulhat, hogy csak egyéves kor után vagy csak másfél–két éves korban jelentkeznek elsőként szeparációs tünetek, valamilyen változás hatására.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!