Alaszka felett lebeg a világ első repülő szélturbinája
Hamarosan héliummal töltött repülő szélturbinák – Buoyant Airbone Turbine – szolgáltatnak megújuló energiát Alaszkában. A prototípust kétszer annyi energiát képes termelni a levegőben, mint földi megfelelője.
Az első repülő szélturbina Fairbanks városa felett fog lebegni a magasban, és több tucat családot lát majd el elektromos árammal. A BAT (Buoyant Airbone Turbine) a valaha telepített legmagasabb szélturbina lesz, amely 120 méterrel magasabban fog megújuló energiát termelni, mint a jelenlegi rekorder, a Vestas v164-8.0-MW. Az első prototípust már felbocsátották, jelenleg tesztüzemmódban működik – írja az Impress Magazin.
A hőlégballonokra hasonlító, levegőben úszó szélerőművek több nagyvárosban is feltűnhetnek majd. A légtéri szélturbinák első látásra olyanok, mintha egy sci-fi filmbe csöppentünk volna, pedig a lebegő erőművek világa hamarosan valósággá válik. Az Altaeros Energies cég által tervezett repülő szélerőművek 300–350 méterrel a földfelszín felett lebegnek majd, hogy elkapják a magaslati légáramlatot, a szél ugyanis 5–8-szor erősebben fúj odafent, mint a földön.
Az Altaeros már megépítette az első prototípust, mely kétszer annyi energiát képes termelni a levegőben, mint a földi megfelelője. Az első héliummal töltött szélturbina Fairbanks városa felett lesz telepítve, mely kábeleken keresztül csatlakozik majd a földi elektromos hálózatra. A felfújható léghajóba rejtett turbinát erős pántokkal rögzítik a földhöz, hogy stabilan tartsák, és folyamatosan tudja küldeni a villamos energiát a földre.
A repülő erőművek kezdetben távoli célpontokon, katasztrófa sújtotta területeken és katonai bázisokon működnek majd, a fejlesztő csapat azonban tervezi a project továbbfejlesztését. A BAT jelenleg tesztüzemmódban működik, az Altaeros 18 hónapra kapott anyagi támogatást az Alaska Energiahatóságtól a turbina tesztelésére. (Forrás: www.impressmagazin.hu)
Hozzászólás zárolva.