Amit a tüdőrákról mindenkinek tudnia kell…
A tüdő életfontosságú szervünk, ezért bármilyen légzési nehézséget fedezünk fel magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz! A tüdőt sajnos sokféle kór támadhatja meg.
Vérköpés, nehézlégzés. Ezeket a tüdőben létrejött idegen anyag okozza, vagyis maga a daganat.
Visszatérő tüdőgyulladás. Azért fontos jel ez, mert a fő- vagy lebenyhörgőben növekvő daganat megkönnyíti a tüdőgyulladás kialakulását. Ezek általában csak nagyon lassan, több hónap alatt gyógyulnak meg, illetve egy idő után kiújulnak, ugyanazon a területen. Ugyanilyen tünet lehet a visszatérő mellhártyagyulladás is.
Fájdalom a vállban, a mellkasban, illetve a hátban. Ez a fájdalom akár a karba is átsugározhat, mellette folyamatos rekedtség és légszomj is felléphet.
Vizsgálati módszerek
Ha valamilyen tünet alapján felmerül a tüdőrák gyanúja, először röntgenfelvételt készítenek, amelyből – bár nem száz százalékos biztonsággal – megállapítható, hogy van-e daganat, illetve hogy hol helyezkedik el. Önmagában azonban a röntgenvizsgálat nem elég a biztos diagnózishoz, ezért készítenek köpetvizsgálatot, ugyanis a köpetbe bekerülhetnek daganatos sejtek, vagy esetleg kimutatható belőle más, tüneteket okozó baktérium.
A hörgőtükrözés során az orvos egy vékony, optikával ellátott csöves műszert vezet a légcsőbe, a hörgőkbe, szövetmintát vesz a nyálkahártyából, illetve azt is rögtön meglátja, hogy van-e daganatra utaló kitüremkedés vagy más rákra utaló elváltozás.
Ha ezek után sem teljesen biztos a diagnózis, tűbiopsziát alkalmaznak, ilyenkor egy vékony tűt szúrnak a beteg mellkasába, és a gyanús területről vizsgálandó anyagot szívnak ki.
A kellemetlen vizsgálatok helyett a közeljövőben már levegőfújásos teszttel is ki lehet majd mutatni az esetleges rákos elváltozásokat a tüdőben – legalábbis ebben bíznak a Cleveland Clinic tudósai, akiknek találmánya azon alapul, hogy a tüdőrákos betegek által kilélegzett levegőnek más a kémiai összetétele.
A tüdőrák típusai, stádiumai
A tüdőrákot a szövettani szerkezet alapján két csoportra osztják a szakemberek, a nem kissejtes daganatokból van a több, az esetek 70-81 százalékában erről van szó, ezek közé tartozik a nagysejtrák, a nagyhörgőkből induló laphámrák, valamint a tüdő szélén gyakori mirigyhámrák. Leginkább műtéti úton távolítható el, kevésbé gyógyítható egyéb módon.
Hozzászólás zárolva.