MI A SOK? MI A KEVÉS?
Az álláskeresés legkínosabb kérdése: a fizetési igény
Aki már volt álláskereső, minden bizonnyal találkozott olyan hirdetéssel, amelyben azt kérték, írja bele, mennyit szeretne a munkájáért fizetségként kapni. És itt jön a nehézség: mi a helyes válasz erre a kérdésre?
Nettó vagy bruttó?
Megadhatunk nettó vagy bruttó összeget is, de jó ha tisztában vagyunk azzal, hogy több adókedvezményre jogosító körülmény is változtathatja a fizetésünket: azaz ugyanazzal a bruttó bérrel jelentősen más lesz a nettó bére egy gyermektelen és egy háromgyerekes kollégának.
Ha vannak ilyen kedvezményekre lehetőségeink, azt ezen a ponton érdemes lehet megemlíteni. Amennyiben reálisan megvizsgáltuk a lehetőségeinket, tapasztalatainkhoz és végzettségünkhöz igazítottuk a bérigényt, ráadásul hagytunk némi mozgásteret is, akkor megtettünk mindent, ami tőlünk telhető.
Tájékozódjunk!
Mielőtt bármit is írnánk, vagy mondanánk, járjuk körbe a témát!
- Kiindulhatunk a korábbi fizetésünkből, ha hasonló iparágban, pozícióban, hasonló méretű cégnél szeretnénk elhelyezkedni.
- Megnézhetjük az interneten elérhető fizetési felméréseket és körképeket (pl. Profession, Bériránytű), amik segítenek megtalálni az átlagfizetést az egyes pozíciók kapcsán.
- Érdeklődhetünk csoportokban, ismerősöknél az elérhető fizetésről.
Elutasítottak?
Ha erőfeszítéseinket nem koronázza siker, akkor se keseredjünk el. Amennyiben azzal dobták vissza a szerintünk reális bérigényünket, hogy túl magas fizetést céloztunk meg, akkor vigasztalhatjuk magunkat azzal, hogy nem is lett volna az adott munkahelyen semmi keresnivalónk. Azonban, ha sorozatosan ér bennünket ez a kellemetlen meglepetés, lehetséges, hogy újra kell gondolnunk igényeinket, vagy más pozíciókban is kipróbálni magunkat.
Hozzászólás zárolva.