Az allergia S.O.S. jelzése „csak” tévedés
Az allergia a szervezet téves immunválasza a betolakodónak érzékelt – végeredményben ártalmatlan – anyagokkal szemben. Sokan nem tudják, hogy a gyógyszerek (antihisztamin, szteroid) mellett léteznek természetes megoldások is a tünetek csökkentésére.
Téves riasztás
Az allergia nem más, mint téves immunreakció. Immunrendszerünk eredetileg a külső betolakodók ellen hivatott megvédeni szervezetünket, ám allergia esetén sajnos „téves riasztás” történik. Az allergia tehát a test válaszreakciója egy olyan anyaggal szemben, ami önmagában nem káros, de az arra fogékony egyénekben az immunrendszert védekezésre készteti. A leggyakoribb allergén anyagok: a fű- és fafélék virágpora (pollen), a házipor, a poratka, a penészgombák, az állatszőr, és az egyes élelmiszerek. Az emberek negyede szenved valamilyen allergiában, sőt, ez a szám egyre csak nő. Az allergiás tünetek ráadásul az évek múltán egyre erősebbek, mivel bizonyos immunsejtek megjegyzik az allergén anyagot, hogy legközelebb még gyorsabban fel tudjanak lépni ellene.
Az allergiások közül a virágpor-allergiások vannak a legtöbben
A tavasz beköszöntével virágzik a mogyoró, az éger, a nyárfa, a nyírfa, a kőris, a platán, a bükk és a különböző gyomnövények is. Mindez a pollenallergiások számára egyet jelent a folyamatos tüsszögéssel, szemviszketéssel, orrfújással, könnyezéssel. A pollenallergia ma már népbetegségnek számít: szinte nincs is olyan ember, akinek a családjában ne fordulna elő valamilyen légúti allergia. Van, akit annyira érzékenyen érintenek a tünetek, hogy a hétköznapi tevékenységeit is jóval nehezebben látja el, hiszen alig lát ki a tüsszögések mögül, a gyerekek pedig még nyűgösebben viselik a tüneteket. Sokaknál még visszatérő arcüreg-gyulladás, asztma, vagy akár fuldokló köhögés is súlyosbíthatja a helyzetet.
Aki nem ismeri a szimptómákat, először megfázásra gyanakszik: csak később válhat számára világossá, hogy igazából allergiás reakcióról van szó. Amíg ez kiderül, esetenként évek is eltelhetnek.
Tanácsok pollenallergiásoknak
• Az adott növény virágzási időszaka alatt tartsa zárva az ablakokat otthonában és használjon ionizáló levegőtisztítót!
• Éjszaka szellőztessen!
• Mosson a szokottnál gyakrabban hajat, mert az ott megtelepedő pollenszemcsék is felelősek az éjszaka jelentkező tünetekért.
• Autójában időnként cserélje ki a pollenszűrőt! Ne húzza le az ablakot, inkább használjon klímát!
Hozzászólás zárolva.