Facebook hozzászólás
127

„Az élet egyre mélyebb” (6.rész)

Bár az öngyilkosság rendkívül komplex, multikauzális jelenség, mégis körvonalazható több olyan tényező, amelyek fennállása esetén a szuicidium esélye jelentősen megnő. Az öngyilkossági rizikófaktorok klinikai előrejelző értéke rendkívül különböző mértékű. A szuicidium pszichiátriai, pszichoszociális és demográfiai rizikófaktorait a következőképpen csoportosíthatjuk:

Elsődleges rizikófaktorok

Pszichiátriai betegségek: depresszió, schizophrenia, alkoholizmus/drogabúzus

Juhász Gyula betegsége depresszió, vagy ahogy kezelőorvosa, Miskolczy Dezső írja: melankólia. Ez 1907-ben jelentkezett először (dokumentáltan). Kezelték a Moravcsik-klinikán, a Schwartzer-szanatóriumban és a szegedi idegklinikán. Rendszeresen fogyasztott alkoholt is. 1906-tól 1929-ig naponta 1-1,5 liter bort ivott meg, illetve másfajta szeszes italokat is. A bor megszabadította a kínzó gátlásoktól, rossz közérzetétől: azért ivott. Drogokkal nem élt.

Megelőző öngyilkossági kísérlet(ek)

Első öngyilkossági kísérlete 1907. február 9-én történt. Majd 1907. október 3-án, 1914. március 6-án mellbe lövi magát, 1931. július 15-én mérgezéssel szállították kórházba, 1933. február 3-án akasztással próbálkozik, 1936. május 12-én újból túl sok gyógyszert vett be, s 1937. április 6-án annyi veronált evett meg, hogy már nem tudtak rajta segíteni.

Szuicidium a családban

Juhász Gyula családjában nincs tudomásunk öngyilkosságról.

Az öngyilkossági szándék/halálvágy kommunikációja

Mind prózai írásaiban, mind költeményeiben hangot adott Juhász Gyula annak, hogy nem tud élni ebben a világban, ő egy „életkontár”, s megváltás lenne neki a halál.

Másodlagos rizikófaktorok

Kora gyermekkori veszteségek (szülő halála, válás)

Juhász édesapja 1902-ben halt meg, mikor Gyula érettségizett. Juhász Illés hátgerinc-sorvadásban szenvedett, s ez élete utolsó éveiben elméje teljes elborulásával járt.

Izoláció, magányosság

Társtalanságát, a nő és a szerelem hiányát nagyon nehezen viselte. Ehhez járult még elszigeteltsége vidéki munkahelyein. A kisvárosokba száműzve az élet perifériájára szorult.

Munkanélküliség, komoly anyagi problémák

A tanári fizetés nem biztosított számára jó anyagi körülményeket. Betegségének kezelése is jelentős anyagi terhet jelentett.

Súlyos, negatív életesemények

Vidéki száműzöttségét, kényszerű tanári hivatását annak értékelte.

Dohányzás

Erős dohányos volt.

Harmadlagos rizikófaktorok





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!