Facebook hozzászólás
103

Az elmúlt idők és kultúrák tanúi

Tudja ön, hogy mi a közös a gízai piramisokban, a Galapagos – szigetekben, az athéni Akropoliszban és az aggteleki cseppkőbarlangban? Mindegyik elmúlt idők és kultúrák tanúja, felbecsülhetetlen értékű, emberkéz által alkotott kulturális vagy évmilliók alatt keletkezett természeti kincs.

Mindegyik elmúlt idők és kultúrák tanúja, felbecsülhetetlen értékű, emberkéz által alkotott kulturális vagy évmilliók alatt keletkezett természeti kincs, amelyek pusztulása súlyos és pótolhatatlan veszteséget jelentene az egész emberiség számára. Védelmük ezért nem csak egy adott ország, hanem a népek közösségének feladata.

Földünk kulturális és természeti örökségnek gondozása és megóvása érdekében hozta létre az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete 1972. november 16-án az "Egyezményt a világ kulturális és természeti örökségének védelméről". Az Egyezményhez (2007. júniusáig) már 184 állam csatlakozott – ezáltal tehát nemzetközi szinten a legjelentősebb eszköz, amelyet a népek közössége valaha is megalkotott egyetemes értékei védelmére. A Világörökség Egyezmény aláírásával valamennyi Részes Állam kötelezettséget vállal arra, hogy a saját területén fekvő világörökségi helyszíneket óvja és megőrzi a későbbi generációk számára, illetve hogy lehetősége szerint hozzájárul a Világörökségi Listán szereplő helyszínek védelméhez.

A Világörökségi Listára való felvételről az UNESCO Világörökség Bizottsága dönt, amely évente egyszer ülésezik.

Magyarország 1985-ben csatlakozott a Világörökség Egyezményhez és törvényerejű rendelet formájában beépítette azt a magyar jogrendbe.

2002. nyara óta pedig hazánk, ez a 93 ezer négyzetkilométernyi kis ország, már nyolc világörökségi helyszínnel büszkélkedhet. Helyszíneink közül hét a kulturális és egy a természeti kategóriában került felvételre.

Budapest Duna-parti látképe, a Budai Várnegyed, az Andrássy út és történelmi környezete (1987. Kulturális)

Hollókő ófalu és táji környezete (1987. Kulturális)

Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai (1995. Természeti)

Az Pannonhalmi Bencés Főapátság és közvetlen természeti környezete  (1996. Kulturális)

Hortobágyi Nemzeti Park – Puszta (1999. Kulturális – kultúrtáj)

Pécsi ókeresztény sírkamrák (2000. Kulturális)

Fertőtó / Neusiedlersee kultúrtáj (2001. Kulturális – kultúrtáj)

A tokaji történelmi borvidék (2002. Kulturális – kultúrtáj)

November elején (5-7) hazánkban járt Michel Polge úr építész – urbanista, aki a Történeti Városok és Falvak Nemzetközi Bizottság (ICOMOS CIVVIV) tagja. A hivatalos, úgynevezett "reaktív monitoring" látogatás célja az volt, hogy a szakértő tanulmányozza a budapesti világörökség helyszín, különösen is a régi pesti zsidónegyed (belső Erzsébetváros és belső Terézváros) megőrzési állapotát.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!