ÍGY KÉSZÍTSÜK FEL TINÉDZSER LÁNYUNKAT
Az első találkozás a nőgyógyásszal
Egyszer minden kislányból tinédzser lesz, ezért olyan bizalommal teli kapcsolatot kell addig kialakítanunk vele, hogy bármilyen témában tanácsot kérhessen tőlünk. A fogamzásgátlás kérdésköre pont ilyen, és nagyon fontos, hogyan készítjük őket fel a nőgyógyásszal való első találkozásra. Október a női egészség hónapja.
A kérdéseket követően a szakorvos egy általános vizsgálatot végez el, melynek menetét részletesen ismerteti. Ezután kell levetkőzni, majd felfeküdni a vizsgálóágyra. Nagyon fontos, hogy a páciens, amennyire tudja, lazítsa el magát a vizsgálat alatt, mert így teljesen fájdalommentes. Azoknál, akik már éltek nemi életet, hüvelytükörrel méhszáj vizsgálatot, bimanuális vizsgálatot és hüvelyi ultrahangot végez az orvos. Szűz lányok esetében hüvelyi vizsgálat nem végezhető, az ultrahang vizsgálat a hason át történik, ezért a vizsgálat előtt egy órával szükséges egy liter folyadékot inni. Bizonyos esetekben az orvos az emlőket is ellenőrzi, például emlőben tapintott eltérés esetén.
Van, akit megnyugtat a szülői jelenlét a teljes konzultáció során, de van, akit kifejezetten zavar és jobban megnyílik, ha négyszemközt beszélhet az orvossal. Az is előfordulhat, hogy a gyerek csak a beszélgetés idejére igényli a jelenlétünket, a vizsgálat alatt viszont szívesebben látna bennünket a váróban. A vizsgálat végén azonban minden kiskorú esetében a szülővel közösen kell átbeszélni a lehetséges problémákat, teendőket.
Mikor forduljunk mindenképpen nőgyógyászhoz?
Panasz esetén – pl. amennyiben a gyermek folyást, foltot észlel a fehérneműn –, életkortól függetlenül minél hamarabb javasolt nőgyógyász felkeresése. A menzesz, ha nem is napra pontosan, de általában négyhetente jelentkezik, ettől eltérő esetben vagy alhasi fájdalom, görcsös menstruáció esetén menzesznaptárral keressük fel a szakorvost. Az emlőben tapintott csomó esetén szintén nőgyógyászati vizsgálat szükséges.
Hozzászólás zárolva.