Az „enyhe” öncsonkításokról
Az öncsonkítás egyik „legenyhébb” formája, ha valaki akaratlagosan belevág a saját testébe. De milyen pszichológiai tényezők, gyerekkori emlékek vezetnek el ehhez a brutális és első blikkre érthetetlen gyakorlathoz?
„Vágásnak” nevezzük, ha valaki akaratlagosan megsebesíti magát egy éles tárggyal. Az önvagdaláshoz vezető motiváció az öncsonkítás más formáit is eredményezheti. A lényeg, hogy mindegyik fáj, és kárt okoz a testben. A jelenség azért vált „vágás” néven ismertté, mert úgy tűnik, hogy azok az emberek, akik kárt akarnak tenni önmagukban legszívesebben a vágás technikájához folyamodnak. A „vágás” vált tehát az enyhébb öncsonkítások címkéjévé.
Számos teória van arra vonatkozólag, hogy az emberek miért folyamodnak öncsonkításhoz. Ezek egyike a kontrollal magyaráz. A bántalmazott gyerek nem tudja kontrollálni a helyzetet, amibe kényszerül. A bántalmazók akármikor bánthatják, és a gyereknek semmi hatalma nincs, hogy ezt megakadályozza. Amikor idősebb lesz, és stresszes helyzetekbe kerül, gyakran erős fájdalom utáni vágyat érez, mivel a fájdalom nála összekapcsolódik a stressz érzésével. Ezek az emberek gyakran megvágják magukat, mivel a vágás okozta fájdalom kielégíti pszichológiai vágyukat, és a fájdalom forrását ők maguk tudják kontrollálni. Míg a fájdalom önmagában nem okoz örömöt, és később szégyenérzethez vezet, a kontroll önmagában jó érzés.
Egy másik elmélet azzal érvel, hogy a könnyebb öncsonkítást elkövető embereket gyerekkorukban arra „tanították”, hogy rossz emberek, így teljesen jogosan meg kell őket büntetni. Néha ez egyik-másik embernél szado-mazochizmusba csap át, hogy elérjék a kívánt büntetést, egyesek viszont nem kérnek meg másokat, hogy büntessék őket, hanem magukat bántalmazzák.
Egy harmadik elmélet szerint a vágás annak a kinyilatkoztatása, hogy valaki nem akar fizikailag vonzó lenni. Ez különösen jellemző azokra a lányokra, akiket sokat bombáznak olyan üzenetekkel, amikben kifejezik, hogy milyen gyönyörűek, és mennyire vonzóak. Ez ellen próbálnak meg az ominózus lányok úgy védekezni, hogy elcsúnyítják magukat. Ez az ok étkezési zavarokhoz is vezethet, amik következtében a lányok túlsúlyossá válnak, és így kiesnek a társadalom által „szépnek” bélyegzettek kategóriájából.
Hozzászólás zárolva.