Az okos gyerekek agya később érik
A kutatás eredményei nem szolgálnak receptül az intelligencia megváltoztatásához. A módszer marad a régi: szellemi kihívások kellenek az agy fejlesztéséhez.
Egy kutatás kimutatta, hogy a különösen okos gyerekek agyának „gondolkodó” része később fejlődik ki, mint az átlagos intelligenciájú kisfiúknál és kislányoknál. Az agykéreg gyerek- és kamaszkorban megvastagszik, majd elkezd vékonyodni. A tanulmány eredményei szerint a kimagaslóan intelligens gyerekek agyánál a vastagodás folyamata később éri el végső stádiumát, mint a „normális” képességekkel bíró csemetéknél.
Senki sem tudja, hogy mi okozza ezt a késést, és hogy az agykéreg fejlődés időtartamának mi köze van az intelligenciához. A kutatók szerint azonban ezek az újonnan napvilágot látott tények nem kérdőjelezik meg az intellektuális stimuláció hatását a gyerek képességeinek fejlődésére.
Talán a késés azért járul hozzá a kimagasló intelligencia kialakulásához, mert a gyerek már nagyobb, s így tapasztalatai összetettebbek mialatt agykérge kiépül – mondta Dr. Judith Rapoport, a tanulmány társszerzője. Rapoport, Philip Shaw és a bethesdai Nemzeti Mentális Egészségügyi Intézet más munkatársai 307 gyereknél követték nyomon az agykéreg fejlődését. A kicsik agyának mágneses rezonanciáját kiskoruktól egészen késő kamaszkorukig mérték.
Az analízis során megállapították, hogy a legmagasabb intelligencia hányadosú, azaz 121 és 149 közti gyerekek agya 11 éves kor előtt nem éri el maximális vastagságát. Az ennél kicsit kevésbé okosak agya 9 éves, az átlagos intelligenciájúaké pedig már 6 éves kor körül eléri a maximális méretet. A kéreg ezek után minden gyereknél vékonyodni kezd.
A kutatás eredményei nem jelentenek receptet arra nézve, hogy miként lehet megváltoztatni az intelligenciát – mondta Shaw. Senki nem tudja, hogy mi történik a kéregben, amikor vastagodni vagy vékonyodni kezd, az azonban biztos, hogy a szellemi kihívások hatással vannak az agy fejlődésére.
Forrás: http://www.msnbc.msn.com/id/12063178/
Hozzászólás zárolva.