Facebook hozzászólás
209

Az örökifjú makramé

A makramé hajdanán minden otthonban képviseltette magát, minden lakásban volt legalább egy makramé virágtartó vagy fali dísz. Aztán egy időre eltűnt a szemünk elől, hogy az elmúlt egy-két évben a bohó stílus jegyeként újra meghatározó elemmé váljon.

Ha már gondoltál arra, hogy milyen jól mutatna egy-két makramé technikával készült kiegészítő az otthonodban, akkor itt a lehetőség. Gyere és tanuld meg, hogyan készíthetsz fali díszt!

Mi a makramé?

Mielőtt belevágnánk, először is tisztázzuk a makramé fogalmát. A makramé nem a csomózott díszeket takarja, mint például a mömaxban is kapható dekorációs termékek. Ez egy csomózási technika, amit arab szőnyegek, törölközők szövésének befejezésére, lezárására alkalmaztak már a 13. században. 

A 14-15. században rendkívül népszerűvé vált Franciaországban és Olaszországban, ahol oltárokat díszítettek vele. Igazán azonban a 19. században terjedt el, a tengerészek közreműködésével. A matrózok hajózás közben tárgyakat készítettek csomózással, amiket aztán eladtak a kikötőkben. Így a makramé csomózással készült termékek is széles világon ismertté váltak. 

Új virágkorát a ‘70-es évektől éli, amikor a hippik előszeretettel használták ezt a művészi csomózási technikát. Máig készülnek vele táskák, pénztárcák, övek, karkötők, virágtartók, fali díszek és sok más. 

Mi kell a makramé fali díszhez?

Tulajdonképp igen kevés az anyagszükséglete ennek a technikának, hiszen kötélen kívül csak egy faágra és ollóra van szükség hozzá. 

A makramézáshoz olyan zsineget, fonalat vagy kötelet kell beszerezni, amelyik erős, nem bolyhosodik, de könnyen csúszó szálakból tevődik össze. A kenderzsinór, pamutfonal, viaszolt fonal vagy himzőfonal megfelelő a célra. 

Hogyan csinálj makramé fali díszt?

Ha eldöntötted, milyen méretűre szeretnéd a fali díszt elkészíteni, akkor vágj olyan méretű darabokat a fonalból – legalább tíz darabot. Mi kétméteres nagyságú darabokat használtunk fel.

Az előtted fekvő bot alá húzd be az összehajtott köteleket, majd a két végét összefogva húzd át azokat a kötél bot alatt fekvő hurkán. Ezt csináld meg mind a tíz szállal, ügyelve arra, hogy legalább két cm-re legyenek egymástól a hurkok. 

A csomózás következik: ezt is balra kezdjük, azzal, hogy az első két pár szálait úgy fogd össze, hogy a két külső és a két belső szál összetartozzon. A két szélső szál közül a a baloldalit a két belső szál fölött, míg a jobboldalit a két belső szál alatt fűzd össze. Az így kialakult hurkokon fűzd össze a két végét. Ha ezzel készen vagy, ismételd meg, fordítva mindezt, hogy a csomók a bottól körülbelül két centiméterre helyezkedjenek el. A tíz szálból így öt csomód lesz hamarosan. 

A következő sorban ismételd meg, hogy a 3. és 6. szálak a szélső szálak, majd a harmadik sorban az 1. és 4. szálakkal folytasd. A második sorban négy, a harmadikban újra öt csomót kell kötni. Így folytatva 6-7 sor után kész is a fali dísz. Nem könnyű, de gyakorlattal a makramé mestere lehetsz!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!