LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE
Babavárás koronavírus idején
A babavállalás felnőtt életünk egyik legfontosabb döntése. Sok információt gyűjtünk össze előtte, próbálunk tudatosan készülni arra, mikor szülessen meg első gyermekünk vagy bővüljön kistestvérrel a család. A koronavírus járvány miatt bizonytalan egészségügyi helyzet új kérdéseket és megoldandó problémákat vet fel, ezért összegyűjtöttük, hogy milyen kötelező és ajánlott vizsgálatokkal lehet biztosítani a nyugodt babavárást, és mennyiben változik ezek menete.
Izgalmas és boldog életszakasz, amikor egy pár elhatározza, hogy gyermeket vállal. Amíg azonban megfogan az új élet, majd 9 hónap múlva világra jön, számos vizsgálat vár a gyermeket váró párra és a magzatra. Fontos tudni, hogy ezeken a vizsgálatokon a világjárványtól függetlenül kötelező / javasolt részt venni, hiszen ezek mind azt szolgálják, hogy a baba biztonságban fejlődjön, bizonyos magzati fejlődési rendellenességek előfordulása csökkenthető, kiküszöbölhető legyen, és esetleges probléma esetén a magzat és a kismama is gyors és megfelelő segítséget kapjanak.
A fennálló járvány eltelt ideje alatt szerzett tapasztalatok szerint, a koronavírus nem jelent fokozott veszélyt sem a várandósra, sem a magzatára. A vírussal megfertőzött kismamák körében nem tapasztaltak jelentős növekedést a koraszülések arányában, és bár a fertőzött anya megfertőzheti gyermekét, a koronavírus az újszülött fejlődésére nincs hatással és a nemzetközi ajánlások szerint gondozását, táplálását nem befolyásolja.
Az egészségügyi intézmények kiemelten figyelnek az előírt biztonsági intézkedések betartására, de azért sosem árt az óvatosság. A rendelőkbe csak maszkban és testhőmérséklet ellenőrzés után, kísérő nélkül lehet belépni. Érdemes időben bejelentkezni a vizsgálatokra, és ha csak információra van szükségünk, egyszerűbb a személyes találkozó helyett telefonon tartani a kapcsolatot a gondozó orvossal.
Családtervezési időszak
A gyermekvállalás az egyik legfelelősségteljesebb döntés az életünkben. Érdemes életünk csodálatos, új fejezetére felkészülni bizonyos vizsgálatok elvégzésével és néhány életmódbeli változtatással.
> Egészségi állapot felmérés a leendő anyukánál és apukánál: a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémákat javasolt jó előre kiszűrni, mint például a cukorbetegség, kardiológiai, onkológiai, vérképzéssel kapcsolatos betegségek, policisztás ovárium szindróma, pajzsmirigy rendellenességek. Ezek a kockázati tényezők elsősorban célzott vér- és vizeletvizsgálattal szűrhetők, sőt azt is meg lehet állapítani, hogy a leendő édesanya átesett-e olyan fertőző betegségeken, mint például a rubeola, bárányhimlő vagy a toxoplazma, melyek a várandósság alatt veszélyt jelentenek a magzatra.
Akik nem estek át korábban ilyen a fertőzéseken, bizonyos esetekben egyszerű védőoltással védekezhetnek a betegségek ellen. Nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, cytológiai vizsgálatot is érdemes csináltatni, ahol a különböző szexuális úton terjedő fertőző betegségeket is szűrik. Ezek felismerése és kiküszöbölése nagyon fontos, mivel a meddőség egyik gyakori oka lehet valamilyen fertőzés fennállása, valamint a terhesség alatt a magzati fertőződés is gyakran előfordul.
Hozzászólás zárolva.