Bébi bubo bubó Veszprémben
Egyhónapos uhufióka (Bubo bubo) került a veszprémi állatkertbe, májusban. Az Európában és Ázsiában élő uhu, más néven nagy fülesbagoly a világ legnagyobb bagolyfaja, Magyarországon fokozottan védett.
Jó hír, hogy ismét növekszik a hazai uhuállomány – olvasható a Magyar Madártani Természetvédelmi Egyesület honlapján. Néhány évtizeddel ezelőtt alig volt néhány ismert költőpár, s több, korábban ismert klasszikus költőhelyéről is eltűnt. Mára a legtöbb régi költőhelyén ismét megjelent.
Tápláléka nagyon sokrétű, de az emlősök közül mára a vándorpatkány vált leggyakoribb zsákmányállatává. Korábban a mezei hörcsög számított fő táplálékának, ám mára annak elejtése a negyedére esett vissza. A madarak közül – récenagyságig – szinte egyik sincs biztonságban körülötte. Sajnos az uhu legnagyobb ellensége mi magunk, emberek!!! Sok madár úgy pusztul el, hogy elüti egy autó, megrázza az áram vagy fennakad egy szögesdróton.
Változatos költőhelyeket használ az uhu, de leggyakrabban működő vagy felhagyott kőbányákban, sziklafalakon, ritkábban ragadozó madarak és fekete gólya elhagyott fészkében költ. Évente egy fészekaljat nevel, ami 1-4 fiókát jelent. Territoriális madár, éjjel magas fák csúcsán vagy kiemelkedő pontokon erőteljes huhogással jelzi a területét. Az idős párok meglehetősen területhűek, egész évben a fészkelőhely közelében maradnak, a fiatal egyedek viszont kóborolnak. Ma Magyarországon mindössze 70-80 pár költ.
Ha többet is szeretnél tudni e csodálatos madarakról, keresd fel a Magyar Madártani Természetvédelmi Egyesület honlapját, és ha kedved van, ajánld fel a csapatnak adód 1 %-át!
Hozzászólás zárolva.