Facebook hozzászólás
387

SZÍNHÁZI SEREGSZEMLE

Debrecent megint bedeszkázzák

Harmincnégy kortárs magyar szerző darabját láthatják a nézők a debreceni Csokonai Színházban a XIV. Deszka Fesztiválon április elején. A debreceni deszkákon látható lesz népzene-néptánc alapokon építkező, koreografált dramatikus produkció, kortárs oratórium, résztvevő színház, tovább írt történelmi tabló „kisember-perspektívából”, kortárssá fogalmazott ős-bábszínház, realizmussá visszaforgatott abszurd éppen úgy, mint mikrorealista, vagy éppen helytörténeti-, vagy álom-színház.

Kilenc produkció a határon túlról érkezik, 14 a fővárosból, 4 a vidéki színházakból. A Gördeszka programban 10 gyermek- és ifjúsági előadás szerepel, ez utóbbiak fele a színházi nevelési előadás valamilyen formáját képviseli.

Gemza Péter, a Csokonai Színház igazgatója elmondta, hogy a tengerentúlról eddig nem érkezett előadás a fesztiválra, így igazi kuriózum Visky András angol nyelvű, A test történetei: Éva című darabjának ittléte és a román nyelvű Portugál is, amely egy brassói román társulat vendégjátékaként lesz jelen a DESZKÁ-n.

DESZKA, sajtótáj, 2020, Kép: Csokonai Színház
DESZKA, sajtótájékoztató,2020, Kép: Csokonai Színház

Még nem szerepelt ennyi produkció (6 előadás) egyidejűleg a DESZKÁ-n Romániából, a magyarok lakta területekről (Hattyúk tava újratöltve, Kovács János meghal, 99,6%, Pali és Lea, Portugál, Raszputyin). A kassai Thália Színház a Czajlik József rendezte Ma már nem mész sehova című opera-operett oratóriummal, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház a kivándorlásról, elvágyódásról szóló A kút nem kiút című színdarabbal vendégszerepel Debrecenben, míg a fesztivál második napján kuruc westernnel teremt antihőst a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház. Egressy Zoltán Portugálját román nyelven magyar felirattal láthatja a közönség a brassói Teatrul Sică Alexandrescu tolmácsolásában.

Csokonai Színház, Kép: wikimedia
Csokonai Színház, Kép: wikimedia

 

Fejes Endre 1962-ben megjelent, Rozsdatemető című regényéből már 1963-ban színpadi siker lett. A fővárosi Katona József Színház 2019-es bemutatójának szövegét Tasnádi István jegyzi, így lett a Hábetlerek története egy évszázadot átfogó képeskönyv, történelmi látlelet a nemzedékről nemzedékre örökített frusztrációról. A Rozsdatemető 2.0 a fesztivál második napjának vendége, de Budapestről, a Nemzeti Színházból érkezik Szarvas József-estje is, a Bérczes László rendezte Pustol a hó, Székely Csaba Semmit se bánok című drámája (Rózsavölgyi Szalon) az emberi manipuláció természetrajzáról és a hatalmi mechanizmusról. A maximális figyelmet követelő szószínház költözik be a DESZKA-ra Kárpáti Péter (író-rendező-szereplő) Díszelőadásával, amelyben újra találkozhat a közönség dr. Hőgyes Endre és az ebdühjárvány érdekfeszítő történetével. Az Orlai Produkciós Iroda, mint visszatérő vendég, idén a Grecsó Krisztián és Bíró Bence által jegyzett Megyek utánad című szerelmi leltárral kapott meghívást a fesztiválra.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!