Demográfiai válság küszöbén Európa
Európát olyan demográfiai változások fenyegetik, amelyek mélyen érintik majd az egész társadalmat: 2030-ig 20,8 millióval csökken a munkaképes korú lakosság létszáma, illetve 18 millióval kevesebb lesz a gyermek és fiatal.
Reformokat és társadalmi koncepcióváltást
Az említett demográfiai változások súlyosan érintik a jólétet, életszínvonalat, nemzedékek közötti kapcsolatrendszereket. A modern Európában a gazdasági növekedés mindig együtt járt a népszaporulat javulásával. Mivel a születések számbeli csökkenése szorosan összefügg a családi kedvezmények hiányával, illetve a gyermekvállalás miatt a családokra nehezedő terhekkel (a gyermekvállalás korlátozza a munkavállalást, emeli a háztartás költségeit stb.), a különféle kedvezmények jótékony hatást gyakorolnának a születési arányszám alakulására, növelnék a foglalkoztatottsági szintet, különösen a nők esetében.
Vladimir Spidla úgy véli, csupán a politika nem tudja megoldani a problémát, a különféle intézkedésekhez a társadalmi előítéleteknek is változniuk kell: a munkát vállaló anyát sokszor rossz anyának bélyegzik, míg a gyermeküket ellátó férfiakat puhányoknak. Ezt látszik alátámasztani az Eurobarometer tavalyi felmérése, amely szerint a megkérdezett férfiak 84 százaléka jogosultsága ellenére se menne semmiképpen gyermekgondozási szabadságra.
A lakosság elöregedési folyamata várható következményeinek ellensúlyozásához társadalombiztosítási reformokra, az egészségügyi ellátás megújítására van szükség. Szakértők szerint a bevándorlás csupán ideiglenesen enyhíti a problémát. Mások úgy vélik, hogy nagyobb európai uniós pénzalapot kellene fordítani a demográfiai gondok megoldására. Az EU szerepvállalásáról, a szükséges intézkedésekről, tennivalókról, általában magáról a jelenségről tárgyalnak júliusban Brüsszelben, az Európai Bizottság által összehívott tanácskozáson.
eurohirek.hu
Hozzászólás zárolva.