Digitális nomádként is hatékonyan
A digitális nomád életforma egyre elterjedtebb és népszerűbb. Vonzó a gondolat, hogy a világ bármely pontjáról dolgozhatunk távmunkában, csupán egy laptop és telefon segítségével. Nem, ez most nem egy újabb MLM rendszer kampányszövege, hanem a valóság. De hogyan kivitelezhető?
Szerencsére az elmúlt 2-3 év aktív home office működése után, a munkáltatók egyre nyitottabban állnak az állandó vagy akár időszakos távolból történő munkavégzéshez. Vállalkozóként pedig nyilván te dönthetsz arról, hogy mikor, mennyit és honnan dolgozol. Az viszont minden esetben fontos, akár céges alkalmazottként, akár vállalkozóként választod a távmunkát, hogy a hatékonyságra kiemelten odafigyelj. Mivel az időbeosztásodat, a munka, házimunka, szabadidő és pihenés között neked kell felosztani, ráadásul úgy, hogy egyik se maradjon hátrányban, ezért nem mindegy hogyan állsz hozzá ehhez a feladathoz. Nézzük, milyen lehetőségek állnak a rendelkezésedre, amelyek hozzásegítenek a jól koordinált és hatékony munkához.
Kezdődhet a munka
Munkaállomás kialakítása
Szép és romantikus elképzelés, hogy a tengerparton ülve egy pálmafa alól dolgozol majd….feltéve, ha a pálmafa sugározza magából a min. 4G-t és a gyorsan merülő laptopodat is tudja tölteni. Persze biztosan lesznek napok, amikor valóban rendhagyóbb helyekről is fogsz majd dolgozni, de érdemes már előre gondoskodni arról, hogy a munkaállomásodnak egy állandó, nyugodt és kényelmes helyet biztosíts.
Facebookon és egyéb közösségi oldalakon például már országonként, sőt van ahol városonként is külön csoportok vannak a digitális nomádok, expat munkavállalók számára. Érdemes ezekbe belépni és kérdezősködni a helyi adottságokról, ajánlásokat gyűjteni az étkezési lehetőségekről, szállásokról.
Hogyan alakítsd ki a napi rutinod?
Az életforma sajátossága, hogy itt is, akárcsak a home office-nál, könnyen belecsúszhatunk abba, a hibába, hogy már nem tudjuk elválasztani a szabadidőt és a munkát. Ám ennek elkerülésére érdemes tudatosan már a kezdetektől törekedni, különben olyan, mintha el sem utaztunk volna: a laptop mögött görnyedhetünk egész álló nap.
Bármennyire csábító a gondolat, hogy akkor keljünk fel, amikor kedvünk tartja, érdemes bevezetni egy rutint, hogy eredményesen tudjuk teljesíteni a kitűzött célunkat.
- Tartsd a munkaidőt! Ha nem szabadúszóként dolgozol, a munkahelyed biztosan megköveteli a törzsidőt vagy a fix 4-6-8 órás munkavégzést. Vállalkozóként te osztod be az idődet, de nem érdemes ellazázni, különben egyszer csak azon kapod magad, hogy éjjel-nappal dolgozol, hogy behozd a lemaradást és már megint semmire sincs időd. Jelölj ki idősávokat magadnak, amikor a munkáddal foglalkozol! Ez különösen akkor fontos amikor egy projecten többen is dolgoztok egyszerre és kommunikálnotok kell egymással. Ha mindenki máskor érhető el, az jelentősen megnehezíti, lelassítja az információ áramlást. Ilyen esetben érdemes közös idősávokat is kialakítani.
- A nap végén írd meg a következő napi feladatok listáját. De csak a listát készítsd el! Így reggel, amikor felkelsz, vagy amikor elkezdesz dolgozni nem fog el az az érzés, hogy nincs kedved nekiállni a munkának, mert azt se tudod, mit kellene megcsinálni, teljes káosz minden. Készítsd elő a feladataidat, hogy aznap már csak az elvégzésükkel kelljen időt tölteni.
- Ha vállalkozóként dolgozol, az új ügyfelek szerzésére is kell időt szánnod, különben egyszer csak kifutnak alólad a projektek. Tűzz ki heti vagy havi célokat, ami a bevételedet illeti és tervezd meg ehhez viszonyítva, hogy melyik nap mennyit szeretnél dolgozni.
- Kapcsolattartás: az esetleges időeltolódást érdemes figyelembe venni. Valószínűleg neked kell majd az otthon maradt munkatársakhoz jobban igazodnod. De érdemes előre tisztázni a feletteseddel, milyen megbeszéléseken kell résztvenned, mikor kell elérhetőnek lenned. Elvégre nem azért vágtál bele, hogy éjjeli bagolyként huhogj a vállalati chaten. Szabadúszóként már kicsit egyszerűbb a helyzet, magad osztod be, hogy mikor szeretnél megbeszéléseket tartani, de nyilván figyelembe kell venned az időzónákat.
- Költségvetés: utazás előtt biztosan készítettél kalkulációt, de időnként nem árt ellenőrizni, hol is tartasz a költekezésben. Külföldön talán még fontosabb, hogy ne két kézzel szórd a pénzt, ha csak nincsenek jelentős tartalékaid.
- Ne hanyagold az edzést, ami akár jó alkalom lehet arra is, hogy barátokat szerezz. Csatlakozz egy SUP-os jóga órára vagy tánccsoporthoz. Túrázhatsz vagy szörfözhetsz is, próbálj ki minél több helyi lehetőséget.
- Vegyülj a helyiekkel vagy kereshetsz akár direkt a külföldiek számára szervezett programokat, vagy különböző fórumokon, csoportokban is kérdezősködhetsz, ki tartózkodik jelenleg hozzád közel.
- Személyes kapcsolatok: ha nem is mindennap, de időnként érdemes a családtagokkal, otthoni barátokkal is beszélgetni. Segíthet egyensúlyban maradni az új környezetben.
Az informatika és a digitális nomád életmód
Az egyik legjellemzőbb hivatás a digitális nomádok között egyértelműen a programozóké és a fejlesztőké. Amennyiben kipróbálnád ezt az életformát, hidd el sosem késő váltani. Arra azonban figyelj, hogy mielőtt belevágnál érdemes a szükséges képzettségekre, skillekre szert tenned. Például egy programozó vagy fejlesztő képzést akár a jelenlegi munkád mellett is elvégezhetsz, mielőtt belevágnál az új életedbe.
Nem mindenkinek való ez az életforma
Itt tényleg csak magadra számíthatsz, így ha a rugalmasság, problémamegoldás, monotonitás és nyitottság nem az erősséged, talán jobb, ha otthon maradsz a megszokott környezetedben. Mint ahogy az utazás során is, itt is számtalan váratlan helyzet adódhat, amit ott és akkor kell megoldanod, ráadásul még a munkádat is el kell látnod, mindezt egy vadidegen, sokszor az európaitól igencsak különböző környezetben.
A hatékony munkavégzéshez szükséged lesz még belső motivációra és koncentrációs képességre. Nagy önuralom kell ahhoz, hogy egy kellemes környezetben minden egyes nap le tudj ülni és elvégezni a munkádat, tartani a határidőket, úgy, hogy lehetőleg semmi ne terelje el a figyelmedet.
Hozzászólás zárolva.