Facebook hozzászólás
591

A MEDDŐSÉG A FÉRFIAKAT IS ÉRINTI

Döbbenetes, milyen keveset tudnak a férfiak legbecsesebb szervükről

A férfiak számára vitathatatlanul kiemelt helyen áll a nemi szerveik, illetve azok egészséges működése. Éppen ezért erősen visszás, hogy mennyire keveset is tudnak arról, mi számít normálisnak, és mi nem. Ez főleg akkor kerül előtérbe, amikor a férfiak családot szeretnének alapítani, és a külső jegyeken kívül a nemi szervek működésének más aspektusai is előtérbe kerülnek – jelesül a megtermékenyítésre való képesség, és annak feltételei.

Először is, tisztázzuk: a sperma és a spermium nem ugyanazt takarja. Előző egy több összetevős váladék, míg utóbbi maga a hímivarsejt, mely a megtermékenyítést lehetővé teszi. Azt tudjuk, hogy a férfiak szervezetében igen nagy mennyiségben van jelen spermium, és azzal is tisztában vannak a legtöbben, hogy termelését a here végzi.

Döbbenetesen lecsökkent a férfiak spermaszáma. Fotó: Pixabay
Döbbenetesen lecsökkent a férfiak spermaszáma. Fotó: Pixabay

 

A pontos adatok azonban sokszor más nem ennyire tiszták. A spermiumszám az otthon fellelhető enciklopédiákban és régebbi tankönyvekben meghatározva 200 millió/ml körüli egy egészséges felnőtt, fiatal férfiban. Ez az adat azonban sajnos elavult. A környezeti hatások, a stressz, a finomított élelmiszerek, és az emberiség negyedét érintő tápanyaghiány ezt a számot erősen lecsökkentette. Míg pár 10 évvel ezelőtt a minimum “elvárt” spermiumszám a megtermékenyítés sikerességéhez 50 millió/ml volt – ez alatt férfi meddőségről lehetett beszélni – addig a friss adatok alapján mára ez 20 milli/ml-re esett, míg az átlag spermiumszám 100 millió/ml körül alakul. A jelentős visszaesés természetesen a férfiak termékenységére is hatással volt. Ma minden negyedik – ötödik pár meddőséggel küzd, és jelenleg az esetek több, mint felében a férfiak oldalán keresendő a hiba.

A spermiumok a herékben termelődnek, ezt nagyon sokan tudják, ahogy azt is, hogy egy-két napos önmegtartóztatással a spermiumszám feltornázható. Innen logikusan következne, hogy a spermiumtermelés egy – két napot vesz igénybe, ez azonban nagyon messze áll a valóságtól. A spermatogenezis, vagyis a spermiumok termelése az egyik legbonyolultabb és leghosszabb a test  különböző sejtjeinek sorozatos osztódása és differenciálódása közül. A folyamat egy ciklikus ismétlődésű genezis, mely 74 napot vesz igénybe. Ezen időszak alatt éppen bonyolultsága miatt igen nagy mennyiségű tápanyagot is igényel, hogy a spermiumok ne csak számban, hanem minőségben is megfelelően álljanak rendelkezésre.

„Ha a tápanyagok hiányoznak, a termelődés mértéke és minősége is jelentősen romlik. Ez két dolgot eredményez: az egyik a megtermékenyítő képesség romlása, a másik a minőségi romlással összefüggésben a genetikai betegségek kialakulásának esélynövekedése, a vetélés, koraszülés esélyének növekedése megfogant magzatnál” – fejti ki Ratkó Tünde termékenységi szakértő.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!