Aromás, kellemesen csípős íze miatt nagy népszerűségnek örvendő fűszernövényünk, mely szinte minden konyhakertben megtalálható. Fellelhetjük persze elvadult példányait ártereken, nedves réteken is. Nagyjából egy méter magasra nő, nagy levelei, apró fehér virágai vannak. A növény gyökerét használjuk fűszerezésre. Erős ízét és könnyfakasztó illatát erős illóolajának köszönheti. Egy kis melegítéssel csökkenthetjük csípősségét, de ne főzük vízben, csak szárazon, lábaban melegítsük.
A kereskedelemben reszelve, ecetesen, újabban tejszínesen kerül forgalomba, választhatjuk az üveges vagy tubusos csomagolást is. Mint sok más aromás fűszernövény, úgy a torma is étvágygerjesztő és emésztést segítő hatású. Szuper jó C-vitamin forrás, 10 dkg tormában 100 mg C-vitamin található. Nemcsak a légutakat tisztítja, hanem segíti a gyógyulást megfázás, nátha, köhögés, bronchitis, asztma, mandulagyulladás, orrmelléküreg-gyulladása esetén. Csillapítja a lázat, izzasztó, vizelethajtó hatású. Enyhíti a hólyag-, és vesegyulladást. Reuma, köszvény, isiász, izomfájdalmak esetén is hatásos.
És hogy ne csak húsvétkor jusson eszünkbe a torma, itt egy remek szósz receptje:
Hozzávalók:
1 kis üveg reszelt torma
5 dkg vaj
1 ek liszt
1 dl tejszín
só
cukor
Elkészítés:
A vajból és a lisztből készítsünk világos rántást. Adjuk hozzá a tormát, öntsük bele a tejszínt is, picit sózzuk meg, majd ízlésünk szerint édesítsük cukorral. Állandó keverés mellett forraljuk fel a szószt, és amikor besűrűsödött annyira, ahogyan szeretjük, késznek is nyilváníthatjuk a mártást. Ha kissé sűrűbb lenne, mint ahogy gondoltuk, egy kevés tejszínnel segíthetünk a dolgon.
Hozzászólás zárolva.