Facebook hozzászólás
211

Dudorodik és feszít? Sürgősen orvoshoz!

A visszerességet sokan kozmetikai problémának tekintik, és ennek megfelelően keveset foglalkoznak vele. Pedig ez az elváltozás egy vénás megbetegedés egyik állomása

A visszérbetegség a vénás vér visszaáramlásának krónikus zavara. A lakosság kb. harmadát érinti, a nők körében kétszer gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Először enyhe, kozmetikai jellegű elváltozások (pókhálóra hasonlító, nem tapintható vénák) formájában jelentkezik.

Az első tünetek – amelyekre általában még ügyet sem vetünk – a fáradtság, a nehéz, feszítő érzés a lábszárakban. Gyakran érzünk zsibbadást, mintha lábainkat ezer apró tűvel szurkálnák, s éjjel nemegyszer kínzó lábikragörcsre ébredünk. Később kialakulnak a látható, tapintható visszértágulatok. Ha az áramlás tovább romlik, a hajszálerekből víz lép ki a szövetek közé, vizenyő, ödéma keletkezik, azaz a lábak dagadni kezdenek.

Az ödéma kezelés nélkül évek alatt a láb szöveteinek leépüléséhez vezethet, a bőr elvékonyodik, barnás elszíneződésű, száraz lesz, gyakran viszkethet. Sérüléskor, ha a seb nem gyógyul be, kialakul a lábszárfekély. Ez a folyamat jellemzően 30-35 éves korban kezdődhet, kezelés nélkül a lábszárfekélyes stádium 60-70 éves korban jelenik meg.

A visszérbetegségek kialakulásának a rizikófaktorai a családi hajlam, a túlsúlyosság, a többszöri terhesség, az álló-, ülőmunka, a nem megfelelő cipő-, ruhaviselet.

A folyamat lassítása

Aki hajlamos a betegségre, annak érdemes a megelőzésre odafigyelnie. Ez a betegség kialakulása előtt a lehetséges kockázati tényezők kizárását jelenti. Ha már kialakultak a kanyargós visszerek, a megelőzés célja a betegség romlásának csökkentése, megállítása. Sokféle készítmény kapható visszeres panaszokra. A tüneti szerek csökkentik a fájdalmat, gyulladást, ezáltal mérséklik a panaszokat. Az oki terápiát biztosító készítmények a betegség súlyosbodásáért felelős vizenyőképződést csökkentik vagy szüntetik meg, így a betegség előrehaladására is hatással vannak.

Szívleljük meg!

Mozogjunk, sétáljunk, gyalogoljunk sokat, ezzel elősegítjük a vér kipumpálását a visszerekből!

Szabaduljunk meg súlyfeleslegünktől!

Álló vagy ülő foglalkozás esetén minél gyakrabban mozgassuk meg lábfejünket, feszítsük meg, majd lazítsuk el lábszárunkat. Hazatérve lehetőleg polcoljuk fel lábainkat!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!